S
Header
            دعوت نماینده ولی فقیه در هلال‌احمر از آحاد مردم برای حضور پر شور در انتخابات                        تجلیل از برندگان مسابقات اخلاق امدادگری در گلستان                        برگزاری مراسم جشن نیمه شعبان در هلال احمر                        پیام تسلیت نماینده ولی فقیه در هلال احمر                        پیام نماینده رهبر معظم انقلاب در هلال احمر به مناسبت عید بزرگ نیمه شعبان                        انتخابات مظهر اراده‌ مردم در صحنه‌های گوناگون سیاسی و اقتصادی است.                        نماز نسخه شفابخش زندگی است                        والدین باید زمینه ازدواج آسان برای جوانان را فراهم کنند                        برگزاری یادواره شهدا اقدامی ارزشمند در معرفی ارزش‌ها، آرمان ها و راه‌ شهدا به جوانان است                        رابطین فرهنگی هلال احمر در جذب مشارکت خیرین اهتمام نمایند            
کد خبر : 65261

تفکر و فرهنگ بسیجی، زمینه ساز رشد و تعالی

سرویس یادداشت
اندیشه، تفکر و فرهنگ، بنیان و اساس هر اجتماع انسانی را تشکیل می دهند و تفاوت جوامع بشری به تفاوت در اندیشه، نگرش و فرهنگ آنها باز می گردد و بی تردید یکی از نشانه های مهم و اصلی جامعه ای سالم، اندیشه متعالی و فرهنگ سالم است.
شنبه 5 آذر 1401 ساعت 22:25
حوزه نمایندگی ولی فقیه در هلال احمر
تفکر و فرهنگ بسیجی، زمینه ساز رشد و تعالی اندیشه، تفکر و فرهنگ، بنیان و اساس هر اجتماع انسانی را تشکیل می دهند و تفاوت جوامع بشری به تفاوت در اندیشه، نگرش و فرهنگ آنها باز می گردد و بی تردید یکی از نشانه های مهم و اصلی جامعه ای سالم، اندیشه متعالی و فرهنگ سالم است. http://media.nvhelal.ir//Image/2022/11/202211103621805027_Thum.jpg تفکر,و,فرهنگ,بسیجی،,زمینه,ساز,رشد,و,تعالی nvhelal

بسیج از لحاظ معنایی از عناصر اراده، آگاهی، سامان بخشی و عام اندیشی شکل گرفته و از لحاظ مفهومی روندی اندیشه ای- عملی است، روندی معقول، منطقی، آزادانه، آگاهانه و مبتنی بر فطرت انسانی نوع بشر که حاصل عقل، تعقل و تدبر اوست و چنانچه مقام معظم رهبری(مدظله العالی) نیز در دیدار با بسیجیان تاکید فرمودند: بسیج در جایگاه و شأنی بالاتر از یک سازمان نظامی و در واقع یک فرهنگ، تفکر و گفتمان است که ظرفیت دارد کشور را در حرکت عظیم ملت، با گام‌های بلند به پیش ببرد.

بسیج با هدایت و راهبری امام خمینی (ره) و رهبری مقام معظم رهبری(مدظله العالی) ایجاد گردید و در عرصه های مختلف به پیش می‌رود و نقش بی نظیر خود را در توسعه و پیشرفت کشور به خوبی ایفا می نماید.

بسیج در واقع حرکتی معنوی و برآمده از هویت و فرهنگ اصیل اسلامی و ایرانی است و نمونه عالی درک، هوشمندی و غیرت ملت برای رسیدن به قله های رفیع استقلال و استکبار ستیزی است که برای دفاع از شرف و عزت این سرزمین، در تاریخ ماندگار شد. 

بستر و کارمایه اصلی بسیج، اندیشه و تفکر و فرهنگ بسیجی است. اندیشه و تفکر بسیجی نیز محصول عقل انسان آزاد و عامل شکوفایی آن است که در کلیت خود جهان نگری و بالتبع ایدئولوژی گروهی یا طبقاتی نیست بلکه ایدئولوژی نوع انسان است.

حاصل اندیشه، نگرش و ایدئولوژی بسیجی، فرهنگ بسیجی و مجموعه ای از اندیشه ها و معانی و ارتباط میان آن ها و نیز ارتباط آن ها با الگوهای رفتاری «انسان بسیجی» است.

در چنین نظام معنادار ارتباطی است که تمام کنش ها و رفتارها معنا یافته، ارزش و قداست می یابند. این نظام فرهنگی که از جوهره عقلی- دینی برخودار است با فطرت بشری نیز هماهنگی دارد و دارای ویژگی هایی مانند خداگونه اندیشی، اتکا بر فطرت سلیم انسانی، عقلایی و منطقی بودن، واقعیت نگری، آرمان گرایی، ولایت مداری, ایمان پذیری، علم باوری، متعهد بودن، تخصص گرایی، وحدت گرایی و وفاق اندیشی، مصلحت شناسی، نوآوری و تحول، عدالت خواهی و ظلم ستیزی، نگرش عاشورایی، شهادت طلبی و اسوه گرایی است.

تاریخ ایران اسلامی نیز مملو از رویدادهای مختلفی است که مرور آنان بسیار آموزنده و عبرت آمیز است و بی تردید عزت و سربلندی این مرز و بوم سرافراز مرهون رشادتها و خون شهدا و بسیجیانی است که با نثار جان خویش این انقلاب را به ثمر رساندند.

بسیج برخاسته از بطن مردمی است که خواهان آزادی و اعتلای ایران اسلامی هستند و رمز موفقیت هم این بوده و هست که بسیج فداکارانه بکوشد تا این گفتمان متعالی و ارزشمند بیش از پیش تحقق یابد و بی تردید در سایه‌ ولایت مداری و تکلیف محوری با نقش‌آفرینی پویا در حوزه‌های علمی، پژوهشی، فرهنگی و اجتماعی و در ادای تکلیف، شاهد پاسداشتِ دستاوردهای انقلاب اسلامی و رشد و توسعه کشور خواهیم بود.

هفته بسیج  بر ‌تمامی بسیجیان عرصه مجاهدت، ایثار و فداکاری به ویژه تلاش گران هلال احمر مبارک باد.

 

11/26/2022 10:25:00 PM
آخرین اخبار