S
Header
            شکوه و عظمت مراسم تشییع پیکر شهید جمهور، نتیجه خدمت خالصانه و مردمی است                        مراسم یادبود شهدای خدمت در سراسر کشور برگزار شد                        پیام تسلیت نماینده ولی فقیه در هلال‌احمر در پی‌شهادت آیت الله سیدابراهیم رئیسی                        ترقی جامعه، به حفظ کرامت انسان ها وابسته است /دین در پرتو عبودیت خدا دوستدار انسانیت است                        هلال احمر مروج و شاخصه مسئولیت اجتماعی در کشور است                        پیام تسلیت نماینده ولی فقیه به معاون پشتیبانی و منابع انسانی هلال احمر                        هلال احمر در گسترش صلح و آرامش پیشرو است                        امروز جمعیت هلال احمر بر پایه ارزش های انسانی، نماد خدمت به جامعه است                        پیام نماینده ولی فقیه به مناسبت روز جهانی هلال احمر                        از ارتقای اخلاق امدادگری تا توجه به فرهنگ دینی در هلال احمر            
کد خبر : 65692
به مناسبت هفته کتاب و کتاب­خوانی

راهکارهایی برای کتاب‌خوان شدن

سرویس اخبار
امروز 24 آبان ماه، روز کتاب و کتاب‌خوانی است، بهترین روز برای آشتی دوباره با کتاب خواندن است و در این یادداشت راهکارهایی برای این که یک کتاب‌خوان حرفه‎ای شوید، ارائه شده است.
چهارشنبه 24 آبان 1402 ساعت 15:18
حوزه نمایندگی ولی فقیه در هلال احمر
راهکارهایی برای کتاب‌خوان شدن امروز 24 آبان ماه، روز کتاب و کتاب‌خوانی است، بهترین روز برای آشتی دوباره با کتاب خواندن است و در این یادداشت راهکارهایی برای این که یک کتاب‌خوان حرفه‎ای شوید، ارائه شده است. http://media.nvhelal.ir//Image/2023/11/202311125071788642_Thum.png راهکارهایی,برای,کتاب‌خوان,شدن nvhelal

آخرین کتاب یا مجله‌ای که مطالعه کردید چه زمانی بوده است؟ آیا عادت روزانه مطالعه برای خود دارید؟ اگر نتوانستید پاسخ این دو سؤال را بدهید احتمالاً تاکنون فرصت‌های زیادی را از دست داده‌اید.

 اولین و مهم‌ترین نکته این است که بتوانید موضوع و کتاب موردعلاقه خود را پیدا کنید. پیدا کردن کتاب مناسب مهم‌ترین گام کتاب‌خوانی است. برای این که کتاب مناسب خود را پیدا کنید راه‌های متعددی وجود دارد؛ برای خرید کتاب از کتاب‌فروشی‌ها می‌توانید به تیراژ کتاب توجه کنید، قطعاً کتاب‌های با تعداد چاپ بالا، کتاب‌هایی هستند که توانسته‌اند مخاطب بیشتری را جلب کنند؛ همچنین می‌توانید به سایت‌ها و برنامه‌های کتاب‌خوانی مراجعه کنید و کتاب‌های پرفروش یا موردعلاقه مخاطبان دیگر را ببینید و خلاصه‌ای از آن‌ها را به‌صورت رایگان بخوانید و از نظرات دیگر افراد راجع به کتاب موردنظر خود بهره ببرید؛ همچنین در مراجعه به کتابخانه‌ها نکته‌ای که افراد آشنا با کتاب مدنظر قرار می‌دهند این است که هر چقدر کتاب کهنه‌تر شده باشد نشان‌دهنده این است که افراد بیشتری آن را مطالعه کرده‌اند و اقبال بیشتری بر آن بوده است.

امروز به‌راحتی می‌توان با عضویت در گروه‌های کتاب‌خوانی در فضای مجازی و اپلیکیشن‌های مختص کتاب‌خوانی، می‌توان از نظرات دیگران و دوستان خود مطلع شوید و باتوجه‌به نظرات افراد کتاب مناسب خود را پیدا کنید. اگر خواندن کتاب را آغاز کردید، به‌مرورزمان علایق خود را بهتر و بیشتر پیدا می‌کنید و با تجربه‌ای که به دست می‌آورید راحت‌تر می‌توانید کتاب‌های خوب و مناسب را پیدا کنید.

40060011/15/2023 9:14:57 PMhttp://Media.nvhelal.ir//Image/2023/11/202311105240230703_Thum.jpg

 سعی کنید همیشه چیزی برای خواندن همراه داشته باشید. همان‌طور که قبل از خارج‌شدن از خانه همراه‌داشتن کلید، عینک آفتابی، گوشی همراه و گواهینامه را چک می‌کنید از همراه‌داشتن کتاب نیز اطمینان حاصل کنید؛ چه یک کتاب کوچک داخل کیف یا یک کتاب دیجیتال در گوشی خود. همراه داشتن کتاب، انگیزه مطالعه را در شما تقویت می‌کند و باعث می‌شود از فرصت‌های مختلف خود در طول روز برای کتاب‌خوانی استفاده کنید. برای مثال به‌جای این که با تلفن همراه خود مشغول بازی شوید یا صفحات مجازی را برای بار چندم نگاه کنید، چند صفحه از کتاب دیجیتال روی تلفن همراه خود را بخوانید.

 هر کاری که می‌توانید مطالعه شما را لذت‌بخش‌تر کند، انجام دهید. توصیه می‌شود که برای مطالعه یک مکان ثابت را در خانه یا محل کار در نظر بگیرید. مکانی که در آن آرامش داشته و راحت باشید. مانند یک صندلی راحتی در گوشه‌ای از خانه که نور مناسبی دارد؛ اما سعی کنید دراز نکشید مگر قبل از خواب؛ همچنین مکانی که عوامل حواسپرتی از آن دور هستید؛ مانند سیستم‌های صوتی، تلویزیون و رفت‌وآمد اعضای دیگر خانواده. البته این بدان معنی نیست که مطالعه خود را فقط به آن مکان محدود کنید. خواندن کتاب در مکان‌های مختلف هم می‌تواند جذاب باشد، مثل زمانی که در یک اتوبوس یا زمانی که در سالن انتظار هستید. این استفاده از وقت می‌تواند حس مثبت و لذت‌بخشی ایجاد کند.

 برای مطالعه هدف‌گذاری کنید؛ یعنی این که در روز یا هفته چند صفحه کتاب بخوانید. برای شروع باید این هدف را کوچک کنید؛ مثلاً از چند صفحه در روز، تا با عمل‌کردن به آن انگیزه بیشتری پیدا کنید. این هدف‌گذاری به‌مرورزمان باعث ایجاد عادت مطالعه می‌شود؛ همچنین بسیاری از افراد از روش‌هایی مانند اختصاص‌دادن ساعات مشخصی از روز برای مطالعه یا روزهایی مشخص در هفته برای رفتن به کتابخانه استفاده می‌کنند. یکی از روش‌های دیگری که می‌تواند انگیزه بیشتری برای مطالعه ایجاد کند، درنظرگرفتن یک هدف طلایی است؛ مثلاً تصمیم بگیرید در یک سال، 50 کتاب را مطالعه کنید و باتوجه‌به این هدف‌گذاری بزرگ هر روز متناسب با آن به مطالعه بپردازید.

 از رهاکردن و کنارگذاشتن کتابی که شما را به خود جلب نکرده، هراس نداشته باشید. این طبیعی است که حتی با خواندن نیمی از یک کتاب به آن علاقه‌مند نشوید. شاید در فرصت‌های بعدی تمایلی برای مطالعه آن کتاب ایجاد شود. شاید برای شما هم پیش‌آمده باشد که کتابی نتواند شما را صددرصد به خود جذب کند اگر کتاب را نخوانده رها کنید ممکن است احساس بدی به شما دست دهد و باعث دلسردی از مطالعه شود و در تثبیت روند مطالعه اثرات منفی خود را نشان دهد، بنابراین خود را سرزنش نکنید و خواندن کتاب‌های دیگر را آغاز کنید.

 همیشه فهرستی از کتاب‌هایی را که دوست دارید، داشته باشید. تا با تمام‌شدن کتابی که خوانده‌اید دچار سردرگمی نشوید و در عادت مطالعه شما وقفه‌ای پیش نیاید. یادداشت‌کردن عناوین کتاب‌هایی که برای مطالعه انتخابشان کرده‌اید بسیار کمک‌کننده است؛ همچنین تهیه فهرستی از کتاب‌هایی که مطالعه کرده‌اید نیز بسیار کمک‌کننده است. نگران سرعت مطالعه خود نباشید هر چند راه‌حل‌هایی برای مهارت تندخوانی پیشنهاد می‌شود با این وجود، این مهارت به‌مرورزمان و تجربه بیشتر خودبه‌خود به دست می‌آید. از خواندن لذت ببرید و به کمیت آن توجه نکنید. تنها مقیدشدن به تعداد صفحات خوانده شده مفید نخواهد بود. باید کیفیت مطالعه خود را از جنبه‌های دیگر نیز مورد بررسی قرار دهید.

 

 پیشنهاد مهم

 اگر میخواهید، کتاب‌خوانی را شروع کنید، می‌توانید به سراغ کتاب‌هایی که جمعیت هلال‌احمر آنها را منتشر کرده‌اند، بروید، شما می‌توانید کتاب‌های آموزشی جمعیت را به‌صورت رایگان در سامانه مدیریت یادگیری جمعیت هلال احمر دانلود کنید، در این سامانه، کتاب‌هایی برای راهنمایی آسان کمک‌های اولیه، مواجه با سیل و... بارگذاری شده است.

پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر

 

11/15/2023 3:18:00 PM
آخرین اخبار