S
Header
            قدردانی از برگزارکنندگان محافل قرآنی در جمعیت هلال احمر                        پیام نماینده ولی فقیه در هلال احمر یه مناسبت فرا رسیدن عید فطر                        هویت بخشی به جوانان یکی از وظایف سازمان جوانان است/ مشارکت جوانان در تصمیم‌گیری‌ها انگیزه آنان را در مشارکت اجتماعی ارتقاء می‌دهد                        همراهی رابطین فرهنگی دفتر نمایندگی ولی فقیه هلال احمر خوزستان با طرح نوروزی ۱۴۰۳                        بهار قرآن در جمعیت هلال احمر خوزستان                        ملت ایران اسلامی صدای مظلومیت مردم فلسطین را به گوش جهانیان رسانده است                        دعوت رئیس هلال احمر از مردم برای شرکت در راهپیمایی روز قدس                        روز قدس، روز دفاع از مظلومیت‌ ملت فلسطین                        پیام نماینده ولی فقیه در هلال احمر به مناسبت روز قدس                        قرآن کریم بهترین نسخه شفاء بخش برای بشریت است            
کد خبر : 65589
برگزاری نشست بررسی جایگاه علمی صلح در ادیان در هلال‌احمر

ادیان هویت‌بخش صلح

سرویس اخبار
نشست علمی صلح در ادیان روز دوشنبه در جمعیت هلال‌احمر برگزار شد.
دوشنبه 27 شهریور 1402 ساعت 14:22
حوزه نمایندگی ولی فقیه در هلال احمر
ادیان هویت‌بخش صلح نشست علمی صلح در ادیان روز دوشنبه در جمعیت هلال‌احمر برگزار شد. http://media.nvhelal.ir//Image/2023/09/202309102007745051_Thum.jpg ادیان,هویت‌بخش,صلح nvhelal

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حوزه نمایندگی ولی فقیه در جمعیت هلال احمر در این نشست که در راستای اهداف جمعیت هلال‌احمر همچون برقراری صلح پایدار میان ملت‌ها برگزار شد، مسعود شاورانی، عضو هیأت علمی دانشگاه بین‌المللی مذاهب اسلامی و النا لاویان‌کاشانی، اسلام‌پژوه و عضو ادبی جامعه کلیمیان، به ارائه نکاتی پیرامون این موضوع پرداختند. 

در آغاز این نشست که به همت معاونت معاون فرهنگی و امور آموزشی و پژوهشی حوزه نمایندگی ولی فقیه برگزار شد، مسعود شاورانی با مرور تاریخی به اهمیت صلح در ادیان اشاره کرد. این پژوهشگر حوزه دین، تاریخ رویارویی انسان با صلح را تاریخی به قدمت آفرینش دانست و به مرور جایگاه صلح در ادیان و ادوار تاریخی مختلف پرداخت.

 عضو هیأت علمی دانشگاه بین‌المللی مذاهب اسلامی در این نشست اظهار داشت: در همه ادیان از زرتشت تا اسلام، آموزه‌های موکد درباره ضرورت صلح داریم و این موضوع بسیار حائز اهمیت است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه براساس آیات قرآن، صلح حدیبیه، پیروزی آشکار برای مسلمانان است، گفت: اگرچه این صلح به ظاهر به ضرر مسلمان بود، اما در قرآن از آن به عنوان فتح مبین یا پیروزی آشکار یاد شده است.

شاورانی با اشاره به نزدیک‌شدن به ایام میلاد حضرت محمد(ص) افزود: صلح حدیبیه در سال ۶ هجری‌قمری و زمان پیامبر اهمیت زیادی دارد و جزو واقعه‌های تاریخی است که در قرآن از آن به عنوان پیروزی آشکار یادشده است.

عضو هیأت علمی دانشگاه بین‌المللی مذاهب اسلامی ادامه داد: در آن زمان مفاد صلح حدیبیه به صورتی بود که به نظر می‌رسید به ضرر مسلمانان است و حتی برخی از نزدیکان پیامبر مخالف آن بودند.

به گفته شاورانی، اما پیامبر مفاد پنجگانه صلح حدیبیه را پذیرفت و آن را امضا کرد.

وی با اشاره به آیات قرآن‌کریم درخصوص این صلح بیان کرد: پس از آن، آیاتی از سوره فتح بر پیامبر نازل شد و در قرآن از صلح حدیبیه به عنوان فتح مبین یاد شده است. اگرچه در ظاهر این صلح برای مسلمانان ناخوشایند بود، اما پس از دو سال، ۱۰هزار نفر خودخواسته مسلمان شدند و مکه بدون خونریزی فتح شد.

به نگاه عضو هیأت علمی دانشگاه بین‌المللی مذاهب اسلامی، این واقعه را به عنوان یک الگو در جهان کنونی قرار دهیم.

شاورانی در ادامه به کنگره‌ها‌یی اشاره کرد که پس جنگ جهانی دوم با حضور رهبران دینی برگزار شد. 

به گفته وی، این کنفرانس‌های بین‌المللی در جهان سابقه ۵۰ ساله دارد و باید از قدرت ادیان در جهت مبارزه با فقر، تبعیض، رفع مشکلات محیط‌زیستی و… استفاده کرد و در واقع به سمت الهیات کاربردی پیش رفت. 

شاورانی تاکید کرد: ادیان باید قدرت‌شان را جهت رفع مشکلات بشری یکی کنند و ادیان مهم‌ترین نقش را می‌توانند در این زمینه داشته باشند.

در ادامه النا لاویان‌کاشانی، اسلام‌پژوه و عضو ادبی جامعه کلیمیان با اشاره به فرارسیدن روز میلاد پیامبر اکرم گفت: خداوند دل‌ها را به هم نزدیک می‌کند و این نزدیک‌کردن قلوب از ویژگی‌های پیامبر و ۱۴ معصوم بود.

در ادامه او با انتقاد از هژمونی غرب علیه اسلام و ادیان اظهار کرد: اسلام، دین ترور و خشونت نیست.

کاشانی به نگاه ادیان درخصوص صلح با دیگری، خود، کائنات و پروردگار نیز اشاره کرد و افزود: هرکسی خالصانه کار می‌کند، دیندار است و فرقی نمی‌کند چه دینی داشته باشد.

وی با بیان اینکه کلمه صلح در زبان عبری و عربی یک ریشه دارد، تصریح کرد: در همه ادیان به صلح توجه شده و با تولد و مرگ افراد به شکلی دعای صلح خوانده می‌شود.

کاشانی بیان داشت: ۳۳ کلیسا در تهران داریم. کلیمیان در کل کشور حضور دارند و در هلال‌احمر هم عده‌ای از آنها فعال بوده و مانند مسیحیان و زرتشتیان در کنار سایر ادیان هستند.

وی با تاکید بر اشاراتی که به صلح در نهج‌البلاغه شده، خاطرنشان کرد: امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری (مدظله العالی) نیز بسیار به موضوع صلح و هلال‌احمر اهمیت داده‌اند و این نشان از ارزش‌های بالای این جمعیت دارد.

در این نشست علمی که با شرکت اندیشمندان، روحانیون و مسئولان جمعیت هلال‌احمر برگزار شد، به مسئله فلسطین نیز اشاره شد. 

یکی از محورهای مطرح‌شده از سوی حاضران، صلح‌آمیزترین پیشنهاد صلح‌طلبانه رهبر معظم انقلاب (مدظله العالی) برای حل مسئله فلسطین بود. 

رهبر معظم انقلاب بارها بر این امر تاکید داشته‌اند که مسئله فلسطین باید از سوی  فلسطینیان اعم از یهودی، مسیحی و مسلمان از سراسر جهان با رأی عمومی حل شود. 

همزیستی مسالمت‌آمیز ادیان در طول عمر جمهوری اسلامی در پرتو جمهوری اسلامی از موضوعات دیگر مورد اشاره در این نشست بود. 

مسئله‌ای که به اذعان حاضران به‌خوبی نمایانگر نگاه صلح‌آمیز و صلح‌دوستی اسلام ناب محمدی(ص) است. لازم به ذکر است که هادی صفری از دانش‌پژوهان ادیان، دبیری این نشست علمی را عهده‌دار بود. 

در پایان نیز حاضران به تبادل آرا و نظرات پیرامون این موضوع پرداختند.

4006009/19/2023 6:10:17 AMhttp://Media.nvhelal.ir//Image/2023/09/202309109355341465_Thum.jpg
4006009/19/2023 6:10:22 AMhttp://Media.nvhelal.ir//Image/2023/09/202309104069483321_Thum.jpg

 

 

 

 

 

9/18/2023 2:22:00 PM
آخرین اخبار