S
Header
کد خبر : 65324

دهه فجر انقلاب اسلامی ایران، دهه  نور

سرویس یادداشت
روز ۱۲ بهمن ۱۳۵۷ امام خمینی پس از ۱۴ سال و چند ماه تبعید به وطن بازگشتند و پیروزی انقلاب اسلامی ایران شروع عصر تازه ای در تاریخ ایران را رقم زد. کشوری که تحت سلطه شاهان و استعمارگران قرار داشت از بند زنجیر اسارت رها شد و سرنوشت آن را به دست مردم مسلمان و انقلابی آن رقم زده شد و زحمات و مجاهدت های اولیای دین برای اجرای قوانین اسلام و برپایی حکومت عدل الهی به ثمر نشست.
شنبه 15 بهمن 1401 ساعت 10:47
حوزه نمایندگی ولی فقیه در هلال احمر
دهه فجر انقلاب اسلامی ایران، دهه  نور روز ۱۲ بهمن ۱۳۵۷ امام خمینی پس از ۱۴ سال و چند ماه تبعید به وطن بازگشتند و پیروزی انقلاب اسلامی ایران شروع عصر تازه ای در تاریخ ایران را رقم زد. کشوری که تحت سلطه شاهان و استعمارگران قرار داشت از بند زنجیر اسارت رها شد و سرنوشت آن را به دست مردم مسلمان و انقلابی آن رقم زده شد و زحمات و مجاهدت های اولیای دین برای اجرای قوانین اسلام و برپایی حکومت عدل الهی به ثمر نشست. http://media.nvhelal.ir//Image/2023/02/202302102039813105_Thum.jpg دهه,فجر,انقلاب,اسلامی,ایران،,دهه ,نور nvhelal

انقلاب اسلامی ایران که بدون وابستگی به شرق و غرب در ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ ه.ش، به پیروزی رسیده بود، معادلات سیاسی استکبار جهانی را بر هم ریخت. انقلابی نوپا که کانون توجه سیاستمداران و عموم مردم جهان شد و پیامدهای آن برای منطقه و جهان بسیار تاثیرگذار و مهم بود و هست.

با نگاهی گذرا بر تاریخ، روند و بستر شکل گیری و تکوین انقلاب اسلامی، هدف اصلی و اصیل این نظام نوین، احیای اسلام و ارزش های دینی و حاکمیت بخشیدن به دین الهی، فارغ از هر گونه گرایش و تأثیر پذیری از مکتب های بشری، در جامعه بود. جامعه ای که سالهای سال زیر سلطه و اقتدار صاحبان زر و زور قرار داشت.

البته در کنار این آرمان بزرگ، اهدافی مانند عدالت اجتماعی، آزادی خواهی، استقلال در ابعاد سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، فکری و … نیز وجود داشت، که همه این اهداف نیز در قالب اسلام، معنای واقعی خود را در انقلاب اسلامی پیدا کرده است.

اولین شگفتی انقلاب اسلامی نوع ایدئولوژی آن و تغییری بود که درنسل انقلاب ها ایجاد کرد.

پاسخ به این پرسش که چرا انقلاب اسلامی توانست درمدتی نسبتا کوتاه بر یک رژیم مقتدر پیروز شود نیز تاحد زیادی به همین مسأله یعنی نوع ایدئولوژی و ماهیت انقلاب اسلامی باز می گردد. زیرا به دلیل سنخیت این ایدئولوژی با تاریخ، فرهنگ و آموزه های دینی مردم ایران، به سرعت خیابان ها از جمعیت پر گردیده، حرکت سراسر کشور را فراگرفته و توان هر گونه ایستادگی ازرژیم پهلوی و حامیان خارجی اش سلب گردید.

نوع ایدئولوژی، ماهیت و رهبری هر انقلابی تاثیر آشکاری نیز برشرایط و حوادث پس از وقوع انقلاب بر جای می گذارد. اگر پس از پیروزی انقلاب اسلامی به سرعت قانون اساسی کشور تدوین و نظام جدید با اتکا بر نقش مردم مستقر گردیده ثبات و تعادل لازم پدید آمد، بدون شک نشئت گرفته از ایدئولوژی اسلامی انقلاب و رهبری حضرت امام(ره) و در ادامه نیز هدایت و راهبری داهیانه مقام معظم رهبری حضرت آیت الله العظمی خامنه ای(مدظله العالی) بوده است.

مـتـفـکـران و نـظـریـه پـردازان بـزرگ جـهـان، مـقـالات و کـتـابـهـای بـسـیـاری دربـاره “عوامل موثر در پیروزی انقلاب اسلامی” نوشته و اعتراف کرده اند که وقوع انقلاب در ایـران در سـال ۱۳۵۷ ش / ۱۹۷۹ م آنـان را بـه تـغـیـیر و تصحیح نظریاتشان درباره چگونگی شکل گیری، رهبری و پیروزی انقلاب ها واداشته است.

امام خمینی (ره) که آگاه ترین مردم به اوضاع سیاسی، فرهنگی و اجتماعی جامعه ایران در سـال اوج گـیـری نـهـضـت و قـبـل از آن بـود، مـهـم تـریـن عـامل پیروزی و رمز موفقیت را همانا “تحولی الهی” می داند که در روح مردم ایجاد شده بـود. مـردم بـا سـخـنـان حـضـرت امـام مـتـحـول شـدنـد و بـا تـوجـه بـه خـداونـد و اتـکـال بـه ذات قـادر مـتـعـال، تـرس از رژیـم را به کناری نهادند و با شجاعت تمام در مـقابل اسلحه سنگین حاکمان ظالم ایستادند. آنان برای خدا قیام کردند و کشته شدن در این راه را شـهـادت و فـوز عـظـیـم دانـسـتـنـد. مـجـمـوعـه ایـن عـوامـل، مـعـنـویـتـی در کـشـور حـاکـم سـاخـت کـه ثـمـره آن نزول امدادهای غیبی، وحدت همه اقشار مردم و سرانجام پیروزی معجزه آسا بود.

انقلاب اسلامی ایران برخلاف انقلاب ها و جنبشهای معاصر ایران، انقلابی فراگیر بود و این از دو جنبه قابل اشاره است، هم به لحاظ هدفها و آرمانها و هم به لحاظ شرکت آحاد مردم در آن که حول یک هدف بلند و همه جانبه گرد آمده بودند.

همان گونه که انقلاب اسلامی ناشی از همکاری علل و عوامل گوناگون بود، هدف و آرمان آن نیز فراگیر و گسترده بود، یعنی در عین اهداف سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و انسانی، دارای هدف های اسلامی و مذهبی نیز بوده است.

بر این اساس، مبارزه ملت ایران تنها قیام علیه استیلای سیاسی، استعمار اقتصادی، استبداد داخلی، فقدان توسعه، جدایی دین از سیاست، نظام طبقاتی و فرهنگ و ایدئولوژیهای غربی نبود، بلکه انقلابی علیه همه اینها و به منظور استقرار نظام مستقل، اسلامی، مردمی و ملی بود و مردم در شعارهای خود، همه هدف ها و آرمان های خود را مشخص کرده، مهر فرهنگ و هویت خود را به آن می زدند. انقلاب اسلامی، در پی عدالت خواهی، آزادی خواهی، استقلال طلبی، اثبات هویت خودی، تثبیت ارزش ها و معیارهای مکتبی، استقرار نظام حکومتی اسلام و…بود.

البته باید تصریح کرد که تحلیل ماهیت این انقلاب از تحلیل رهبری انقلاب جدا نیست و این مسئله در ارتباط با مسئله خودیابی ملت ما مطرح است چرا که ندای امام خمینی از قلب فرهنگ و از اعماق تاریخ و از ژرفای روح این ملت برمی خاست.

حضرت امام (ره) در این زمینه می فرماید: انقلاب ما عظیم است و متکی به هیچ قدرتی نیست نه قدرت شرق و نه قدرت غرب، انقلاب هایی که در دنیا می شود به یکی از این دو ابرقدرت متکی است ولی انقلاب مردم ما انقلابی است متکی به خود مردم، پس مردم باید از پیامدهای انقلابشان گله نداشته باشند. در جای دیگر فرمود: اکنون مسلمانان باید با دقت مسایل را بررسی کنند و انقلاب های غیراسلامی را به انقلاب اسلامی ایران مقایسه کنند، انقلاب اسلامی در عین حال که وارث یک کشور صددرصد وابسته و مخروبه و عقب رانده شده در تمام جهات بود…دشمنان ما باید بدانند که هیچ انقلابی در جهان همانند انقلاب اسلامی ما با ضایعه ای کم و ره آوردی عظیم همراه نبوده است و این نیست جز به برکت اسلام.

ایام نورانی و الهی دهه فجر بر همه ملت بزرگ ایران اسلامی و به ویژه همکاران و مرتبطین با جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران مبارک باد.

2/4/2023 10:47:42 AM
آخرین اخبار