S
Header
            شکوه و عظمت مراسم تشییع پیکر شهید جمهور، نتیجه خدمت خالصانه و مردمی است                        مراسم یادبود شهدای خدمت در سراسر کشور برگزار شد                        پیام تسلیت نماینده ولی فقیه در هلال‌احمر در پی‌شهادت آیت الله سیدابراهیم رئیسی                        ترقی جامعه، به حفظ کرامت انسان ها وابسته است /دین در پرتو عبودیت خدا دوستدار انسانیت است                        هلال احمر مروج و شاخصه مسئولیت اجتماعی در کشور است                        پیام تسلیت نماینده ولی فقیه به معاون پشتیبانی و منابع انسانی هلال احمر                        هلال احمر در گسترش صلح و آرامش پیشرو است                        امروز جمعیت هلال احمر بر پایه ارزش های انسانی، نماد خدمت به جامعه است                        پیام نماینده ولی فقیه به مناسبت روز جهانی هلال احمر                        از ارتقای اخلاق امدادگری تا توجه به فرهنگ دینی در هلال احمر            
کد خبر : 65205

امدادگران داوطلب بیمه می شوند

سرویس اخبار
در حالی که کمتر از یکسال از وعده پیرحسین کولیوند به امدادگران و نجاتگران فعال در پایگاه های امدادونجات این جمعیت می‌گذرد با امضای تفاهمنامه بیمه تامین اجتماعی و داوطلبان هلال‌احمر، رئیس جمعیت هلال‌احمر به قول خود عمل کرد تا بعد از گذشت بیش از دو دهه آرامش و امنیت خاطر و کمی دلگرمی میهمان دل آنها شود.
سه‌شنبه 22 شهریور 1401 ساعت 09:14
حوزه نمایندگی ولی فقیه در هلال احمر
امدادگران داوطلب بیمه می شوند در حالی که کمتر از یکسال از وعده پیرحسین کولیوند به امدادگران و نجاتگران فعال در پایگاه های امدادونجات این جمعیت می‌گذرد با امضای تفاهمنامه بیمه تامین اجتماعی و داوطلبان هلال‌احمر، رئیس جمعیت هلال‌احمر به قول خود عمل کرد تا بعد از گذشت بیش از دو دهه آرامش و امنیت خاطر و کمی دلگرمی میهمان دل آنها شود. http://media.nvhelal.ir//Image/2022/09/202209122898895172_Thum.png امدادگران,داوطلب,بیمه,می,شوند nvhelal

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حوزه نمایندگی ولی فقیه در هلال احمر به نقل از تارنمای اطلاع رسانی این جمعیت، 20 شهریورماه 1401 شاید هیچ وقت در تقویم امدادگران جمعیت هلال‌احمر فراموش نشود. روزی که چشم 22 هزار امدادگر و نجاتگر فعال در جمعیت هلال‌احمر به امضای تفاهمنامه‌ای بود که رئیس جمعیت از نخستین روزهای حضورش در هلال‌احمر، سنگش را به سینه زده و قول داده بود ظرف کمتر از یک‌سال آن را عملیاتی کند.

امضای این تفاهمنامه و پایان چشم‌انتظاری نجاتگران هلال‌احمری برای پیرحسین کولیوند آنقدر مهم بود که در ماموریت‌های امدادی هلال‌احمر در مراسم اربعین بی‌خیال این کار نشد و با حضور در سازمان تامین اجتماعی ثابت کرد حمایت از حقوق نجاتگران وامدادگرانش از اولویت‌های کاری اوست.

وی با اشاره به حضور گسترده امدادگران و نجاتگران هلال‌احمر در مسیرهای منتهی به مرزهای عراق، نقاط صفری مرز و حتی کشور عراق گفت: نجاتگران و امدادگران هلال‌احمر تا به امروز باوجود برخورداری از کمترین امکانات و مزایا به‌حق در سخت‌ترین شرایط و بحران‌ها کنار مردم حادثه‌ دیده بوده‌اند.

به گفته رئیس جمعیت هلال‌احمر، حقوق امدادگران و داوطلبان جمعیت هلال‌احمر تا سال گذشته تنها یک میلیون و 200 هزار تومان بود و با تلاش‌های صورت‌گرفته، امسال این رقم به 2 میلیون و 400 هزار تومان رسیده و تلاش می‌کنیم این رقم به مصوبه پایه حقوق اداره کار افزایش یابد.

وی با بیان اینکه برقراری بیمه تامین اجتماعی با توجه به ماهیت کار پرخطر امدادگران و نجاتگران در پایگاه‌های امدادونجات یک ضرورت بود، ادامه داد:  ‌این افراد در حالی که 240 ساعت شیفت ماهانه را در پایگاه‌ها حاضر می‌شدند اما از حداقل امکانات محروم بودند.

 

72 درصد جمعیت کشور زیر چتر تامین اجتماعی

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی نیز در مراسم امضای تفاهمنامه با جمعیت هلال‌احمر از تحقق این مهم به عنوان یکی از بهترین اتفاقات بیمه‌ای یاد کرد و افزود‌: ‌برقراری بیمه ضمن افزایش ایمنی خاطر نجاتگران و امدادگران فعال در جمعیت هلال‌احمر قطعا رضایت‌مندی آنها از حرفه و تلاش‌‌شان را در پی خواهد داشت.

میرهاشم موسوی افزود:‌ بالغ بر ۲۰ هزار داوطلب جمعیت هلال‌احمر بیمه‌شدگان جدید ما خواهند بود که پس از ثبت درخواست در سامانه غیرحضوری تامین اجتماعی تحت پوشش درخواهند آمد.

او با اشاره به اهداف مشترک جمعیت هلال‌احمر و سازمان تامین اجتماعی گفت:‌ هر دوی ما برای جبران مخاطرات دست یاری به سوی جامعه هدف‌مان دراز می‌کنیم.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه سازمان تامین اجتماعی در امر گسترش پوشش بیمه‌های اجتماعی هدف امنیت و آسایش را دنبال می‌کند، گفت: در حال حاضر  بیش از ۷۲ درصد جامعه، تحت پوشش بیمه‌های اجتماعی هستند که این عدد قبل از پیروزی انقلاب اسلامی کمتر از 20 درصد بوده است.

 

تفاهمنامه‌ای درسایه تلاش رئیس جمعیت

مدیرکل امور بیمه‌شدگان سازمان تامین اجتماعی نیز در سخنانی از امضای تفاهمنامه بیمه تامین اجتماعی داوطلبان هلال‌احمر به عنوان یکی از اتفاق‌های خوب سال 1401 یاد کرد و گفت: اینکار سختی بود که در سایه  تلاش و پیگیری‌های دکتر کولیوند، رئیس جمعیت هلال‌احمر محقق شد. امر مهمی که سالیان سال درگیر موانع و سنگ‌اندازی‌های بی‌شمار بود و خوشحالیم که با رفع این موانع امروز می‌توانیم برق امید را در چشم 22 هزار داوطلب جمعیت هلال‌احمر ببینیم.

مهدی شکوری افزود: تفاهم نامه اخیر برگرفته از اصل ۲۹ قانون اساسی است که برخورداری از تامین اجتماعی را حقی همگانی تلقی کرده است. توسعه پوشش‌های بیمه‌ای ماموریت اول ما در سازمان است و درصدد تحقق ماموریت ایجاد نظام کارآمد، جامع، توانمند، عدالت‌آفرین و کرامت‌بخش هستیم.

او با اشاره به اینکه در جلسه‌ با هلال‌احمر به مدل قانون مشاغل آزاد برای بیمه داوطلبان هلال‌احمر رسیدیم و نرخ ۱۸ درصد را به دلیل پرمخاطره بودن این شغل در نظر گرفتیم، زیرا احتمال بروز حوادث و ازکارافتادگی بالاتر است و این بیمه امنیت را برای آنها فراهم می‌کند.

به گفته او در این تفاهمنامه افراد فاقد نظام بیمه بازنشستگی می‌توانند در قالب مشاغل آزاد قرارداد ببندند که به صورت غیرحضوری قابل انجام است:«در این تفاهمنامه پرداخت‌های حق بیمه به صورت گروهی و متمرکز با تولیت جمعیت هلال‌احمر خواهد بود و شامل تعهدات بلندمدت کامل و حمایت درمانی است.»

 

امدادگران و نجاتگران پایگاه‌های امدادی داوطلب نیستند

رئیس سازمان امدادونجات جمعیت هلال‌احمر در حاشیه امضای این تفاهمنامه در گفت‌وگو با خبرنگار «شهروند» گفت: «‌حدود 20 سالی است که بر اساس قوانین بالادستی انجام یکسری تکالیف حاکمیتی برعهده جمعیت هلال‌احمر گذاشته شده است. ماموریت‌ها و تکالیفی که لازمه انجامش تامین امکانات، تجهیزات و منابع انسانی آموزش‌دیده است. تا به حال برای انجام این وظایف و ماموریت‌های محوله براساس قوانین مصوب، ما از توان امدادگران و نجاتگران جمعیت هلال‌احمر بهره بردیم، افرادی که چون تعریف ساختاری درستی برای حضورشان در جمعیت هلال‌احمر برای اجرای این وظایف حاکمیتی نبوده آنها این خدمات را تحت عنوان داوطلب انجام می‌دادند.»

مهدی ولی‌پورکه معتقد است فعالیت داوطلبی مشمول انجام امور حاکمیتی نمی‌شود،می‌گوید: «در طول سال‌های گذشته تلاش‌های زیادی صورت دادیم تا بتوانیم زمینه برخورداری داوطلبان از حداقل امکانات رفاهی را فراهم کنیم، این در حالی است که تا به حال تنها دریافتی این گروه ماهیانه یک میلیون و دویست هزارتومان در طول ماه به ازای شیفت‌هایی بود که حاضر می‌شدند. در واقع هر داوطلب باید10 روز را شیفت می‌گذراند که به ازای هر روز 120 هزار تومان دریافت می‌کرد.»

به گفته او ماموریت‌های پرخطر امدادگران و نجاتگران هلال‌احمر همواره خالی از خطر برای سلامتی آنها نبود و این نگرانی وجود داشت که ما شاهد بروز حوادث حین انجام ماموریت برای این افراد باشیم. چنانچه تا به حال نیز تعداد زیادی از نجاتگران خود را در ماموریت‌ها از دست داده‌ایم:«برقراری بیمه تامین اجتماعی و پرداخت حق‌الزحمه‌ای که در شأن این گروه باشد از اولویت‌های کاری ما در دوره مدیریت جدید قرار گرفت و خوشبختانه موفق شدیم در شهریورماه نتیجه پیگیری‌های خود را ببینیم.»

رئیس سازمان امدادونجات جمعیت هلال‌احمر برخی انتقادهای منتقدان درباره پرداخت حق‌الزحمه و بیمه امدادگران و نجاتگران هلال‌احمر را شنیده و می‌گوید: «کسانی که مدعی هستند این افراد جزء نیروهای داوطلب هستند و حق دریافت این امتیازها را ندارند به شدت اشتباه می‌کنند چراکه به هیچ وجه کاری که در پایگاه‌ها و مراکز عملیاتی جمعیت هلال‌احمر در حال انجام است کاری داوطلبانه نیست.»

او با بیان اینکه طبق فلسفه وجودی جمعیت هلال‌احمر  بخشی از ماموریت‌های این جمعیت  داوطلبانه و انسان دوستانه است درست مطابق آنچه براساس معیارهای جهانی در جمعیت‌های ملی دنیا و صلیب‌سرخ و موسسات خیریه انجام می‌شود و افراد نهایتا دو ساعت در هفته را در کنار انجام وظایف و مسئولیت‌های اجتماعی خود به کارهای داوطلبانه اختصاص می‌دهند:«اما اینامدادگران و نجاتگران موظف به حضور در شیفت‌های طولانی و انجام فعالیت‌های سخت و خطرناک هستند بنابراین به هیچ وجه فعالیت آنها در رسته فعالیت‌های داوطلبانه قرار نمی‌گیرد و تعریف حقوق و مزایای مشخص، حق همه آنهاست.»

 

9/13/2022 9:14:49 AM
آخرین اخبار