S
Header
کد خبر : 65048

آزاد سازی خرمشهر

سرویس اخبار
سوم خرداد و آزاد سازی خرمشهر یکی از فرازهای پر افتخار ملت ایران است که چگونه ایران ۳۵ میلیون نفری سال ۶۱ برای آزاد سازی سرزمینی به وسعت ۲۳ کیلومترمربع با خدا معامله کرد و این گونه بود که خرمشهر را خدا آزاد کرد. سوم خرداد و فتح خرمشهر با تاریخ ایران گره خورده است. فتح خرمشهر برای تاریخ ایران بیش از انکه فتح یک سرزمین باشد؛ نماد و ارزشی از یک سلسله خواستن ‌ها و شهادت ‌ها و استقامت ‌ها است.
دوشنبه 2 خرداد 1401 ساعت 15:55
حوزه نمایندگی ولی فقیه در هلال احمر
آزاد سازی خرمشهر سوم خرداد و آزاد سازی خرمشهر یکی از فرازهای پر افتخار ملت ایران است که چگونه ایران ۳۵ میلیون نفری سال ۶۱ برای آزاد سازی سرزمینی به وسعت ۲۳ کیلومترمربع با خدا معامله کرد و این گونه بود که خرمشهر را خدا آزاد کرد. سوم خرداد و فتح خرمشهر با تاریخ ایران گره خورده است. فتح خرمشهر برای تاریخ ایران بیش از انکه فتح یک سرزمین باشد؛ نماد و ارزشی از یک سلسله خواستن ‌ها و شهادت ‌ها و استقامت ‌ها است. http://media.nvhelal.ir//Image/2022/05/202205107285771182_Thum.jpg آزاد,سازی,خرمشهر nvhelal

سوم خرداد روز آزادسازی شهری است که در جنگ اراده ‌ها، اراده دشمن زمین ‌گیر می‌ شود و این پیام به دشمن داده می ‌شود که وَ لَیَنصُرَنَّ اللهُ مَن یَنصُرُهخرمشهر پس از ۵۷۵ روز اشغال، در ۲۵ روز نبرد سخت در ۱۱ صبح سوم خردادماه ازاد شد و غریو شادی تمامی میهن اسلامی را فرا گرفت. ان روزهای سخت و غرورافرین تمام شد اما هنوز سرمان بلند از دفاعی بزرگ و محکم است.

سوم خرداد نمادی زنده و سربلند در تاریخ و حال و اینده

سوم خرداد نمادی زنده و سربلند در تاریخ و حال و اینده است. فتح خرمشهر یک معجزه بود. در جنگی نامتعارف و نابرابر اراده حق بر باطل پیروز شد. جنگی که یک طرف ان، مستضعفین سینه سپر کرده و در سمت دیگر تمامی مستکبرین دندان تیز کرده بودند. جنگی که سال ۵۹ به نمایندگی از صدام بر کشور تحمیل شد و ۹۶ ماه طول کشید.

برای تورقی در تاریخ و انچه در سوم خرداد گذشت گفتگویی را با علیرضا معینیان یکی از رزمندگان عملیات بیت‌ المقدس و فرمانده گروهان قدس از گردان کربلای اهواز در زمان ازادسازی خرمشهر ترتیب دادیم. جانبازی که در عملیات (الی بیت المقدس) مجروح شد و معاون گردان کربلا بود.

دشمن مرتب از سوی استکبار تقویت می ‌شد

در سال ۵۹ وقتی عراق به ایران حمله کرد، ۱۲ لشکر داشت و در سال ۶۵، این تعداد به ۲۷ لشکر رسیده بود. ۸۰ کشور دنیا از صدام مستقیم و غیرمستقیم حمایت می ‌کردند؛ وام یک میلیارد دلاری، تربیت خلبان در پایگاه سلطنتی نیروی هوایی بریتانیا، اهدا هواپیمایی شناسایی اواکس، تجهیز صدام به ۶۰۰ تن بمب شیمایی از سوی المان، اینها بخشی از پشتیبانی ‌های نظام استکبار از حزب بعث بود.

موقعیت زمانی عملیات (الی بیت المقدس) مهم است. ایران پس از انجام عملیات پیروزمند فتح المبین در اول فروردین ۱۳۶۱ در منطقه عمومی شوش و پس از مباحث فراوان نظامی مقرر شد عملیات الی بیت المقدس را با هدف ازادسازی مناطق اشغالی جنوب خوزستان انجام دهد.

ازادسازی شهرهای خرمشهر، هویزه از جمله اهداف عملیات الی بیت المقدس

از اهداف این عملیات؛ انهدام در منطقه عمومی جنوب رودخانه کرخه کور و غرب رودخانه کارون و در نتیجه ازادسازی شهرهای خرمشهر، هویزه و خط مرز بین المللی بود همچنین از حمله مجدد دشمن جلوگیری شود. در این عملیات ماموریت‌هایی مانند انهدام نیروهای دشمن به استعداد دو لشگر، ازادسازی شهرهای خرمشهر، هویزه و پادگان حمید و همچنین در نهایت ازادسازی حدود ۶ هزار کیلومترمربع از سرزمین ‌های تحت تصرف صدام بود. این مقدار چیزی در حدود دوبرابر عملیات فتح المبین بود. به همین دلیل سپاه پاسداران یکصد گردان پیاده، ۱۲ گردان زرهی و مکانیزه (در مجموع ۱۱۲ گردان) و ارتش جمهوری اسلامی ۲۰ گردان پیاده و ۲۴ گردان زرهی و مکانیزه (در مجموع ۴۵ گردان) نیرو اماده کردند.

عملیات ازادسازی خرمشهر در ۴ مرحله و ۲۵ روز انجام شد

در عملیات الی بیت المقدس که منجر به ازادسازی خرمشهر شد، ارتش و بسیج روی هم ۶۰ هزار نفر نیرو داشت. این عملیات از ۱۰ اردیبهشت سال ۶۱ شروع و ۲۵ روز بعد در سوم خرداد ۶۱ منجر به ازادسازی خرمشهر شد. این عملیات به نام "الی بیت المقدس" و در ۴ مرحله انجام شد که رمز ۳ مرحله اول یا علی بن ابی طالب و رمز مرحله چهارم یا محمد بن رسول الله بود. مرحله اول این عملیات ۱۰ اردیبهشت سال ۶۱ اغاز شد. این عملیات قرارگاه عملیاتی قدس در شمال خرمشهر به فرماندهی حاج احمد غلامپور، قرارگاه فتح در جبهه میانی در شرق رودخانه کارون به فرماندهی غلامعلی رشید و قرارگاه نصر در سمت چپ به فرماندهی شهید حسن باقری اغاز شد. رزمندگان تحت امر قرارگاه فتح و نصر ضمن عبور از رودخانه کارون به جاده اهواز – خرمشهر مسلط شدند. مرحله دوم ۱۶ اردیبهشت سال ۶۱ اغاز شد. رزمندگاه قرارگاه‌های فتح و نصر توانستند به نوار مرزی برسند و دشمن مجبور به عقب نشینی از هویزه، پادگان حمید و دشت جفیر شود. این مرحله ۱۹ اردیبهشت همان سال انجام شد و دشمن تلفات زیادی داد ولی هوشیاری سپاه سوم صدام در خطوط پدافندی مانع از دستیابی به اهداف عملیات شد. این عملیات با محوریت قرارگاه عملیاتی فتح و نصر و فجر یکم خرداد ماه سال ۶۱ انجام شد که با ازادسازی خرمشهر در سوم خرداد ماه پایان یافت. در این عملیات که حاصل فداکاری نیروهای سپاه و ارتش و جهاد سازندگی بود شش هزار شهید و ۲۴ هزار نفر مجروح شدند.

کشته و اسیر شدن بیش از ۳۵ هزار نیروی دشمن

در این عملیات، دشمن ۱۶ هزار کشته، ۱۹ هزار اسیر (از ۳۵ کشور دنیا بودند) و ۵۳ فروند هواپیما دشمن سقوط کرد. ۵۵۰ تانک و نفربر و ۳ فروند هلی‌ کوپتر منهدم و ۳۰۰ خودرو سالم، ۵۰ دستگاه تانک و نفربر، ۳۰ قبضه توپ و غیره به غنیمت گرفته شد.

 

5/23/2022 3:55:42 PM
آخرین اخبار