S
Header
            دیدار نماینده ولی فقیه در هلال احمر با پدر شهید آل هاشم                        بیانیه سیزدهمین گردهمایی مسئولان دفاتر حوزه نمایندگی ولی فقیه در هلال‌احمر استان‌ها و سازمان‌ها                        مراسم اختتامیه گردهمایی سیزدهمین دوره مسئولان دفاتر استانی برگزار شد                        ارتقاء کیفی و کمی‌ مشارکت‌های مردمی در دستور کار سازمان داوطلبان                        واکاوی وظایف حوزه نمایندگی ولی‌فقیه در هلال‌احمر در دو کمسیون فرهنگی و نظارتی                        شکل‌گیری کانون‌های تخصصی در دستور کار سازمان جوانان                        دفاترنمایندگی ولی‌فقیه مهم‌ترین پایگاه فرهنگی و اعتقادی در هلال احمر به شمار می‌آیند                        پایگاه‌ امداد‌ونجات معرف جمعیت هلال احمر به مردم                        رعایت نظم سازمانی مقدمه رشد و تعالی یک مجموعه است                        ضرورت توجه نظارتی به برگزاری انتخابات مجامع            
کد خبر : 64775

تسخیر لانه جاسوسی

سرویس اخبار
سیزدهم ابان 1358 از جمله روزهای به یادماندنی در تاریخ انقلاب شکوه مند اسلامی است. در این روز دانشجویان پیرو خط امام (رحمه الله) ، لانه جاسوسی شیطان بزرگ را تسخیر کردند و با این عمل انقلابی خویش، به جهانیان فهماندند که می توان با توکل به خدا و تکیه بر قدرت دین و ایمان جلو هر قدرت زورگویی ایستاد و غرور کاذبش را شکست.
پنج‌شنبه 13 آبان 1400 ساعت 03:36
حوزه نمایندگی ولی فقیه در هلال احمر
تسخیر لانه جاسوسی سیزدهم ابان 1358 از جمله روزهای به یادماندنی در تاریخ انقلاب شکوه مند اسلامی است. در این روز دانشجویان پیرو خط امام (رحمه الله) ، لانه جاسوسی شیطان بزرگ را تسخیر کردند و با این عمل انقلابی خویش، به جهانیان فهماندند که می توان با توکل به خدا و تکیه بر قدرت دین و ایمان جلو هر قدرت زورگویی ایستاد و غرور کاذبش را شکست. http://media.nvhelal.ir//Image/2021/11/202111104759873798_Thum.jpg تسخیر,لانه,جاسوسی nvhelal

حماسه داشجویان در این روز ثابت کرد که ابرقدرت ها از درون پوچ و پوشالی اند. اری، در این روز وحدت کلمه معنا، تکیه بر قدرت ایمان جلوه گر و قدرت رهبری دینی بار دیگر تجربه شد. این روز پرشکوه و ماندگار هرگز فراموشمان مباد!

خروش دانشجو

سیزدهم ابان 1358، از روزهای ماندگار در تاریخ ایران اسلامی است. در این روز بود که دانشجویان دین مدار و مطیع رهبر، با اعتقادی راسخ بر لانه کفر و باطل شوریدند و با عشق و ایمان به ارمان والای انقلاب اسلامی، مرکز جاسوسی امریکای جهان خوار را فتح کردند و قدرت پوشالی و دروغین ان را پایمال خود ساختند. در این روز پرشکوه، دانشجویان عزیز به خروش امدند و با تسخیر لانه استکبار و سلطه، چشم جهانیان را خیره کردند. فتح لانه جاسوسی، به همه مستضعفان جهان اموخت که بر ضد مستکبران به پاخیزند و حقوق از دست رفته خود را از چنگال غاصبان و ستمگران بیرون کشند. این روز با شکوه که یادآور حماسه ها و فداکاری های دانشجویان عزیزمان است، به روز ملی مبارزه با استکبار و تسخیر لانه جاسوسی نام گذاری گردید تا خاطره ان فرزندان دلیر انقلاب برای همیشه جاودان بماند.

تسخیر لانه جاسوسی در بیان رهبر انقلاب

مقام معظم رهبری حضرت ایت الله خامنه ای، تسخیر لانه جاسوسی را به دست دانشجویان مسلمان، نشانه تحقیر استکبار دانسته و چنین فرمودند: مساله، مساله سفارت و اعضای سفارت و این قبیل مسایل نبود؛ مساله این بود که امپراتوری عظیم زر و زور و تزویر در دنیای معاصر که تمام ملت ها را در مواجهه با قدرت استکباری خود تحقیر می کند، رهبران ملت ها را تحقیر می کند، دولت های برخاسته از ملت ها را به چیزی نمی انگارد و هر وقت اراده کند، دولت ها را برمی دارد و به ان ها تهاجم می کند، این امپراتوری با این عرض و طول تحقیر بشود؛ یعنی نشان داده شود به دنیا که زور و زورگویان یک چیز مطلق نیست، اراده مستکبران امر غالب بر فطرت جهان نیست... این تحقیر هنوز هم غبار ملالتش را از چهره سردمداران مستکبر امریکا نزدوده است و در اینده هم نخواهد زدود.

تسخیر لانه توطئه و سلطه

تسخیر لانه جاسوسی امریکا در سیزده ابان 1358، در واقع تسخیر لانه سلطه و توطیه بود. این عمل دانشجویان پیرو خط امام، اگر چه واکنشی در مقابل تهاجم استبکار جهانی بر ضد نظام نو پای اسلامی به شمار می رفت، در عین حال خبر از پایان یافتن سلطه استکبار بر میهن اسلامی داشتتسخیر لانه جاسوسی، غرور امریکای جهان خوار را درهم شکست. این عمل سرشار از غرور و عزت دانشجویان سپیداندیش، اغازی برای قیام گسترده تر و حرکتی فراگیرتر بر ضد استکبار و استعمار گردید؛ قیام و تحرکی که از سراسر میهن اسلامی اغاز گردید و بیداری را برای ملت به ارمغان اورد.

درس بزرگ

تسخیر لانه جاسوسی خروشی اگاهانه بود که همچون خون جاری در رگ های جامعه، حیات واقعی ملت ما را تضمین کرد، به دل های مومنان قوت بخشید و غروری مقدس و حماسه افرین را در انان زنده ساخت. فریاد پرجوش و ضد استکباری دانشجویان به هنگام تسخیر لانه جاسوسی شداد زمان یعنی آمریکای غاصب و چپاول گر، پرتوی تابناک از انوار الهی بر ملت مسلمان ما تابانید و درس هایی بزرگ از شهادت و رشادت و دلیری بدانان اموخت. فتح لانه جاسوسی، به امت مسلمان نشان داد که از هیچ قدرتی جز خداوند باک نداشته باشند و در برابر هیچ گردنکشی سر فرود نیاورند.

تسخیر لانه جاسوسی؛ افتخار دانشجوی مسلمان

از امتیازاتی که دانشجویان کشور ما از آن بهره مندند، هویت استکبار ستیزی آن ها است. بر همین اساس است که این گروه آگاه، در سیزدهم آبان 1358 حماسه ای ماندگار در تاریخ ایران اسلامی آفرید. تا آن جا که آزادمردان جهان این عمل مغرورانه را تمجید کردند. این روز تاریخی که ریشه در مبارزات دانشجویان مسلمان و متعهد بر ضد توطئه و فتنه استکبار دارد، یادآور حماسه های جاودان دانشجویان در راه رسیدن به اهداف والای انقلاب اسلامی است.

لرزه بر اندام حاکمان کاخ سفید

بی گمان دانشجویان اگاه و رشید ایران در مبارزه با استکبار، همیشه نقشی فعال و فراموش ناشدنی ایفا کرده اند. این عزیزان بودند که در 13 ابان 1358، لانه جاسوسی امریکا را در تهران تسخیر کردند. انان با این کار خویش، به مردم مسلمان ایران شوری دوباره بخشیدند. این رادمردان از آینه احساس و شعور مردم انقلابی غبار برگرفتند و هویت مسلمانی، خود اتکایی و مبارزه با استکبار را به همگان اموختند. این پاک دلان بودند که در ان روز تاریخی، با شعارهای توفنده و مشت های گره کرده، توطئه شیطان بزرگ بر ضد انقلاب را فاش کردند و لرزه بر اندام زمامداران کاخ سفید انداختند.

13 ابان؛ روز ماندگار

سلام بر 13 ابان، روزی که ملت ما با عشق و ایمان به ارمان خویش، همه قدرت های استکباری را به سخره گرفت و شکوه پوشالی شان را پایمال کرد. در سیزدهم ابان، دانشجویان پاک سرشت، در سال گرد قربانی شدن دانش اموزان و تبعید سر سلسله بیداردلان و فریادبلند قرن، حضرت امام خمینی رحمه الله ، مردانه بر دیو پلیدی تاختند و لانه فساد را درهم کوبیدند.

این است که سیزده ابان در تاریخ این دیار شهید پرور، برگی زرین را به خود اختصاص داده و به سان ستاره ای فروزان در اسمان میهن اسلامی می درخشد. بیایید این روز را به خاطر داشته باشیم و رشادت ها و فداکاری های سربازان وفادار دین و نظام را پاس داریم.

سفارت یا مرکز توطئه بر ضد انقلاب

پیروزی انقلاب اسلامی در ایران و روی کار امدن یک نظام انقلابی مخالف با امریکا، سبب شد که ایالات متحده یکی از مهره های اصلی منطقه را که حافظ منافع و عامل تثبیت وضع موجود بود، از دست بدهد. از این رو، امریکا پس از ناکامی توطئه هایش در خنثی سازی پیروزی انقلاب، برای از بین بردن یا انحراف ان تلاش می کرد و سفارت امریکا در تهران، مسئوولیت این توطئه را به عهده داشت. بر همین اساس بود که دانشجویان اگاه پیرو خط امام، با اگاهی از این توطئه خطرناک و شوم دشمنان انقلاب، به تسخیر این لانه خطرناک همت گماشتند، توطئه های دشمنان خدا و مردم مسلمان را نقش براب ساختند و رسوایی جبران ناپذیری برای امریکا به ارمغان اوردند.

انقلاب دوم

حرکت انقلابی تصرف لانه جاسوسی امریکا در ابان 1358، نقطه عطفی در مسیر رشد انقلاب اسلامی بود. بر همین اساس از سوی رهبر فقید انقلاب حضرت امام خمینی (رحمه الله) تسخیر لانه جاسوسی امریکا، انقلاب دوم نام گرفت. این حرکت قابل تحسین و فراموش ناشدنی، از یک سو به امریکای جهان خوار ضربه زد و ماهیت ان را برای مردم ما و همه مستضعفان جهان مشخص کرد و از سوی دیگر، به پایگاه های توطئه استکبار جهانی در درون کشور نیز ضربه های موثری وارد ساخت.

دستاوردهای تصرف لانه جاسوسی

حرکت انقلابی تصرف لانه جاسوسی، از ان جهت که جلوه گر و احیاکننده یکی از ارزش های اساسی انقلاب، یعنی استقلال طلبی و ظلم ستیزی است، در خور ارج نهادن و بزرگ داشت است. این حرکت مهم و اساسی و اگاهانه، دارای دستاوردهای فراوانی بوده است. یکی از مهم ترین دستاوردهای این حرکت اصیل دانشجویی و مردمی، دسترسی جوانان به اسناد و مدارک موجود در لانه جاسوسی بود. اسناد لانه جاسوسی، زنده ترین و مطمئن ترین منبعی است که در اختیار مردم ما و نهضت های ازادی بخش در سراسر دنیا قرار دارد که ماهیت شیطان بزرگ، و روش ها و تحلیل های ان را در برخورد با مسایل مختلف افشا می سازد.

تصرف لانه جاسوسی از دیدگاه مقام معظم رهبری

مقام معظم رهبری درباره ریشه های تاریخی تصرف لانه جاسوسی چنین می فرمایند: دولت امریکا در جریان کودتای 28 مرداد 32، یک رژیم جبار را در ایران بر سر کار اورد و در طول 25 سال، انواع پشتیبانی ها را ازان نظام جبار، ظالم، غاصب، خاین و فاسد انجام داد.... امریکایی ها بعد از مدتی، در مثل چنین روزی یک مشت دانش اموز نوجوان و گل های نشکفته ما را پرپر کردند و در خیابان های تهران ریختند. پس ضربه اول را امریکایی ها وارد اوردند، در عین حال ملت ایران نجابت کردند و وقتی انقلاب پیروز شد، هیچ کس به امریکایی ها صدمه ای نزد. مردم ایران ان ها را اذیت نکردند و سفارت ان ها را - که در واقع مرکز توطئه بود ـ از ان ها نگرفتند. ملت ما ان ها را با احترام به سوی خانه شان روانه کردند و عده ای از ان ها هم در این جا در سفارتشان ماندند؛ لیکن در عین حال، توطئه را ادامه دادند، با مخالفین انقلاب تماس گرفته، به عناصر پس مانده و وامانده رژیم سابق درس خراب کاری دادند و ان ها را وادار به اقدام علیه ملت کردند. طبیعی است که ملت ایران هوشیار است... می فهمد که قضیه چیست؛ لذا جوان های دانشجو در روز سیزدهم ابان سال 58 راهپیمایی کردند، رفتند این ماده فساد و لانه جاسوسی و توطئه را از بین بردند.

توطئه های استکبار و مقابله دانشجویان

یکی از ویژگی های استکبار جهانی، خوی برتری جویی و قدرت طلبی ان است. برهمین اساس است که پس از پیروزی انقلاب اسلامی، دولت مستکبر امریکا انواع توطئه ها را برای ناکام گذاشتن انقلاب اسلامی به کار گرفت. مصادره اموال، محاصره اقتصادی، کودتا، تحمیل جنگ، تصویب بودجه برای براندازی جمهوری اسلامی، تلاش برای به انزوا کشاندن دولت ایران در عرصه جهانی و محصور کردن پیام رهایی بخش انقلاب اسلامی، تنها بخشی از این اقدامات امریکایی هاست. این دولت زورگو و سلطه جو، از همان اوایل پیروزی انقلاب در صدد توطیه و تخریب برامد و سفارت خانه خود را به مرکز فعالیت های جاسوسی تبدیل کرد و بدین طریق، برگ سیاه دیگری بر دفتر دخالت ها و جنایت های خود افزود. دانشجویان پیرو خط امام که روح استقلال طلبی و ظلم ستیزی در جان و روح شان دمیده بود، در برابر این دخالت و جنایت لب به اعتراض گشودند و بساط لانه فساد و جنایت را برچیدند و بدین طریق، نام و یاد خویش را در تاریخ ایران جاودانه ساختند.

عبداللطیف نظری

11/4/2021 3:36:00 AM
آخرین اخبار