S
Header
کد خبر : 64152
با حضور معاون حقوقی ریاست جمهوری و رئیس هلال احمر

از مجموعه تنقیح قوانین و مقررات و سامانه جامع دعاوی و حقوقی جمعیت رونمایی شد

سرویس اخبار
دکتر همتی در مراسم رونمایی از مجموعه تنقیح قوانین و مقررات و سامانه جامع دعاوی و حقوقی جمعیت که با حضور معاون حقوقی رئیس جهور برگزار شد ،گفت: هلال احمر در صحنه های مختلف چه در داخل کشور و چه در صحنه های بین المللی حضور موثری دارد که این فعالیت های گسترده قابل تقدیر است. در حال حاضر همکاران ما در کشور لبنان حضور دارند و بدون هیچگونه چشمداشتی در حال خدمت به آسیب دیدگان حادثه انفجار در بیروت هستند که این موضوع مایه مباهات هلال احمر بوده و باعث درخشش نام نیک جمهوری اسلامی ایران در دنیا می شود.
سه‌شنبه 21 مرداد 1399 ساعت 19:35
حوزه نمایندگی ولی فقیه در هلال احمر
از مجموعه تنقیح قوانین و مقررات و سامانه جامع دعاوی و حقوقی جمعیت رونمایی شد دکتر همتی در مراسم رونمایی از مجموعه تنقیح قوانین و مقررات و سامانه جامع دعاوی و حقوقی جمعیت که با حضور معاون حقوقی رئیس جهور برگزار شد ،گفت: هلال احمر در صحنه های مختلف چه در داخل کشور و چه در صحنه های بین المللی حضور موثری دارد که این فعالیت های گسترده قابل تقدیر است. در حال حاضر همکاران ما در کشور لبنان حضور دارند و بدون هیچگونه چشمداشتی در حال خدمت به آسیب دیدگان حادثه انفجار در بیروت هستند که این موضوع مایه مباهات هلال احمر بوده و باعث درخشش نام نیک جمهوری اسلامی ایران در دنیا می شود. http://media.nvhelal.ir//Image/2020/08/202008128318749078_Thum.png از,مجموعه,تنقیح,قوانین,و,مقررات,و,سامانه,جامع,دعاوی,و,حقوقی,جمعیت,رونمایی,شد nvhelal

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حوزه نمایندگی ولی فقیه در هلال احمر به نقل از تار نمای اطلاع رسانی هلال احمر؛ وی در ادامه با بیان اینکه مجموعه تنقیح قوانین و مقررات و سامانه جامع دعاوی و حقوقی جمعیت ظرف مدت 6 ماه آماده شده، از دست اندرکاران این اقدام که از نیروها و توان داخلی جمعیت هلال احمر هستند، تقدیر ویژه کرد و افزود: این کار، کار بسیار ارزشمند و پرزحمتی بود و تلاش وافری را می طلبید. امیدوارم این اقدام ارزشمند در تمام نهادها و وزارتخانه ها انجام شود.

همتی با تاکید بر اینکه به جای قوانین مازاد، لازم است قوانین ضروری را در نظر بگیریم، تاکید کرد: هلال احمر یک مجموعه عظیم بین المللی است که حدود 9 هزار پرسنل دارد و حدود 650 هزار داوطلب و امدادگر و جوان فعال؛ همکاران و همراهان همیشگی این نهاد هستند. این مجموعه عظیم، همواره مشکلاتی داشته که نیاز به رفع شدن دارد و این مجموعه قوانین و مقرراتی که تنقیح شده، برخی مشکلات و دعاوی ما را در این زمینه برطرف می کند.

بروز برخی مشکلات در هلال احمر به دلیل ایرادات موجود در قوانین و اساسنامه جمعیت

رئیس جمعیت هلال احمر در ادامه افزود: یکی از معضلات جدی هلال احمر، این است که 3 هزار ملک دارد که 251 ملک از این تعداد، موقوفه است و اینها هرکدام مشکلاتی دارند که سال ها جاری و ساری بوده و در حال حاضر، دغدغه ما حل این مشکلات است. به نظر من برخی اشکالات موجود در اساسنامه جمعیت و قوانین مرتبط نیز، منجر به بروز مشکلات دیگری شده است که برخی ایرادات  که دامن جمعیت را گرفته به دلیل همین گونه اشکالات است. ما با همکاری نمایندگان مجلس شورای اسلامی و دستگاه های نظارتی به دنبال برخی اصلاحات در اساسنامه هلال احمر هستیم به نحوی که تداخلی با وظایف ذاتی بین المللی و داخلی جمعیت نداشته باشد و در عین حال، هلال احمر برای انجام امورات خود آزادی عمل داشته و برای از بین بردن شائبه ها نیز نظارت کافی بر آن وجود داشته باشد.

همتی تاکید کرد: برخی حواشی که اخیرا برای این جمعیت به وجود آمده بود به دلیل این بود که قوانین، دست مسئولان جمعیت را برای برخی اقدامات شائبه برانگیز باز می گذاشت. بنابراین لازم است برای اینکه از وقوع چنین مشکلاتی در آینده پیشگیری شود، نسبت به اصلاح این ایرادات اقدام لازم انجام گیرد. بهترین روش هم، بازنگری وضع موجود و پیش بینی آینده است.

رئیس جمعیت هلال احمر همچنین با اشاره به تصویب قانون مدیریت بحران کشور و تعریف وظایف هلال احمر براساس این قانون گفت: این قانون نیز وظایف عمده ای را برعهده جمعیت هلال احمر گذاشته ولی متاسفانه برای اعتبارات اجرایی آن فکری نکرده است و لازم است در این خصوص تمهیدات خاصی اندیشیده شود.

کار ارزشمند هلال احمر در جمع آوری مجموعه قوانین و مقررات

معاون حقوقی رئیس جمهوری نیز، حضور در این مراسم را فرصت مغتنمی دانست برای تقدیر از خدمات و وظایف سنگینی که بر دوش هلال احمر است.

دکتر لعیا جنیدی گفت: با وجود پاندمی ویروس کرونا و کار مضاعفی که در این ایام برعهده هلال احمر است اما همچنان رئیس، معاون حقوقی و کارشناسان هلال احمر به دنبال کارهای زیرساختی و اساسی هستند. با وجود تمام زحمات ارزشمندی که هلال احمر در جای جای کشور و همچنین در خارج از کشور در حوادث طبیعی و غیر آن دارد و فداکاری هایی که می کند، جمع آوری این مجموعه قوانین و مقررات کار بسیار ارزشمندی است که جای تقدیر و تشکر ویژه دارد و حضور من در این جلسه به منظور سپاسگزاری از این نهاد فداکار به نمایندگی از دولت و ملت است.

شفافیت و اطلاع رسانی از قدم های اساسی در پیشگیری از فساد است

وی تاکید کرد: دانستن و آگاهی از قوانین و مقررات چه در حوزه تنقیح از نظر فنی و تکنیکی و چه از بعد اطلاع رسانی صحیح و کامل، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. قواعدی به نام شفافیت داریم که مورد ملاحظه تمام دنیاست از جمله دسترسی آزاد به اطلاعات که از حقوق همه مردم است، مقابله با فساد چه در حوزه مبارزه با آن و چه پیشگیری و ...

جنیدی گفت: شفاف بودن قوانین و مقررات و تکالیف و حقوق مردم، یکی از قدم های اساسی و تدابیر مهم برای پیشگیری از فساد است.

وی تاکید کرد: تنقیح قوانین و مقررات در هلال احمر از این منظر هم مهم است که این نهاد با حقوق اساسی مردم سر و کار دارد و زمانی که شما حوزه های بهداشتی، درمانی و امدادی را تنقیح و اطلاع رسانی می کنید، حق سلامت و حق حیات مردم شفاف سازی می شود که این ارزش مضاعفی دارد.

وی افزود: اطلاع رسانی در این حوزه بسیار مهم است اما اطمینان از اینکه آن کسانی که باید از قوانین و مقررات اطلاع داشته باشند، مطلع هستند، بخصوص اقشار ضعیف، بسیار مهمتر است. ما باید مطمئن شویم همه مردم بخصوص ضعیف ترین اقشار از قوانین آگاه شده اند چرا که بخشی از ضعف افراد ناتوان، ناشی از عدم آگاهی کافی نسبت به حق و حقوق شان است و این وظیفه ماست که مردم در دورافتاده ترین نقاط کشور هم که متاثر از حوادث و بلایا هستند به حقوق خود که چه کمکی می توانند از هلال احمر بطلبند، آشنا باشند. حتی باید به قوانین و مقررات هیات وزیران هم توجه ویژه داشت و مورد مداقه قرار داد تا در دستگاه ها و نهادهای دیگر هر قانونی که مرتبط با هلال احمر است، منقح شود.

ضرورت اصلاح برخی مفاد اساسنامه جمعیت

معاون حقوقی رئیس جمهوری همچنین به ضرورت اصلاح در برخی مواد اساسنامه جمعیت نیز اشاره کرد و افزود: تمام نهادها مهم هستند اما هلال احمر به طور خاص مهم است. چرا که قوانین این حوزه، مربوط به سلامت و ادامه حیات مردم می شود بنابراین معاونت حقوقی ریاست جمهوری وظیفه دارد هلال احمر را در اولویت قرار دهد تا نواقص اساسنامه آن برطرف شود. این معاونت پشتیبان هلال احمر است و در حوزه خدمات و مشاوره همکاری خود را با هلال احمر ادامه می دهد. انتظار این است که مجموعه ای از تنقیح ها جمع آوری و از این نظر میان تنقیح تمام نهادها و دستگاه ها یکنواخت سازی انجام و با اصول، ضوابط و مدل تفاهم نامه معاونت حقوقی قوای سه گانه هماهنگی و مطابقت به وجود آید.

جنیدی تاکید کرد: تنقیح قوانین و مقررات از جمله کارهای زیرساختی است و یکی از المان های  توسعه پایدار است. کشوری که برای توسعه نظم مشخصی دارد به این مساله توجه ویژه ای می کند.

معاون حقوقی رئیس جمهوری به ضرورت اصلاح در برخی مواد اساسنامه هلال احمر نیز اشاره کرد و افزود: هلال احمر اساسنامه خوبی دارد با این حال در برخی از مواد آن ابهام هایی هست که گاهی مشکلاتی را به وجود می آورد. معاونت حقوقی این آمادگی را دارد تا در اصلاح برخی از این مواد به جمعیت هلال احمر کمک کند.

راه اندازی سامانه جامع دعاوی و حقوقی جمعیت با توان داخلی و بدون برون سپاری

دکتر همایون یوسفی؛ معاون حقوقی و امور مجلس جمعیت نیز در ابتدای این مراسم گفت: سامانه جامع دعاوی و حقوقی جمعیت و مجموعه تنقیح قوانین و مقررات  هلال احمر ظرف مدت 6 ماه با تلاش نیروها و توان داخلی جمعیت و در قالب سه مجموعه؛ تنقیح قوانین و مقررات جمعیت اعم از معتبر و غیر معتبر، مجموعه قوانین معتبر و غیر معتبر و مجموعه مقررات معتبر و غیر معتبر، گردآوری شده است.

وی تاکید کرد: این قوانین، ویژه حوزه های مختلف زیرمجموعه جمعیت در قالب کتابچه هایی تدارک دیده شده که به زودی قابل چاپ خواهد بود.

یوسفی با اشاره به گستردگی نهاد جمعیت هلال احمر چه از نظر نیروی انسانی و چه املاک و مستغلات و ... گفت: مجموع این مسائل باعث شده هلال احمر پرونده های حقوقی زیادی داشته باشد به همین دلیل راه اندازی سامانه جامع دعاوی جمعیت از 2 سال قبل و با هدف ثبت کلیه پرونده ها، نظارت، ایجاد وحدت رویه و تسریع در روند رسیدگی به پرونده ها، پیگیری شده است.

در ادامه این مراسم، شهریاری خزانه دار جمعیت به مشکلات تامین اعتبار در جمعیت با توجه به ایرادات موجود در قوانین اشاره کرد. همچنین دکتر رحمانی معاون آموزش، پژوهش و فناوری جمعیت نیز با اشاره به ماده 14 قانون مدیریت بحران کشور که وظیفه اصلی آموزش همگانی مخاطرات را به هلال احمر سپرده، گفت: بودجه لازم برای تحقق این امر برای جمعیت هلال احمر در نظر گرفته نشده است.

لازم به ذکر است در پایان این مراسم، از مجموعه تنقیح قوانین و مقررات و سامانه جامع دعاوی و حقوقی جمعیت رونمایی شد.

 

8/11/2020 7:35:55 PM
آخرین اخبار