S
Header
کد خبر : 63287

حمایت های روانی؛ موضوعی مهم پس از وقوع بحران و حادثه

سرویس اخبار
زندگی ما همواره با پدیده های محیطی مختلفی احاطه شده است که گاهی شدت و تاثیرات آنها از حد معمول بیشتر شده و ابعاد وسیع تر و گسترده تری را در برمی گیرد به طوری که می تواند اختلالات زیست محیطی، روانی و اجتماعی شدیدی را به گروهی از افراد جامعه تحمیل کنند و در این شرایط به این پدیده های محیطی بلایا گفته می شود که به دو دسته طبیعی و انسان ساخته، تقسیم می شوند.
دوشنبه 9 اردیبهشت 1398 ساعت 07:31
حوزه نمایندگی ولی فقیه در هلال احمر
حمایت های روانی؛ موضوعی مهم پس از وقوع بحران و حادثه زندگی ما همواره با پدیده های محیطی مختلفی احاطه شده است که گاهی شدت و تاثیرات آنها از حد معمول بیشتر شده و ابعاد وسیع تر و گسترده تری را در برمی گیرد به طوری که می تواند اختلالات زیست محیطی، روانی و اجتماعی شدیدی را به گروهی از افراد جامعه تحمیل کنند و در این شرایط به این پدیده های محیطی بلایا گفته می شود که به دو دسته طبیعی و انسان ساخته، تقسیم می شوند. http://Media.nvhelal.ir//Image/2019/04/201904102621001719_Thum.jpg حمایت,های,روانی؛,موضوعی,مهم پس,از,وقوع,بحران,و,حادثه nvhelal

بلایای طبیعی به بلایایی مانند آتشفشان، سیل، زلزله و ... گفته می شود که انسان در ایجاد آن ها نقشی نداشته است و بالعکس آن، بلایای انسان ساخته به بلایایی گفته می شود که انسان به صورت مستقیم یا غیر مستقیم در وقوع آن نقش داشته است مانند، آتش سوزی، تصادف، سقوط هواپیما و ...

پس از وقوع هر کدام از این حوادث غیر مترقبه گروهی دچار آسیب های جسمی، روحی و روانی می شوند. در این حالت این افراد علاوه بر احساس درد و ناراحتی حاصل از آسیب های جسمی باید با عوامل استرس زای دیگری از قبیل نداشتن محلی امن برای آسایش و استراحت، نبود مواد غذایی، صحنه های دلخراش اجساد اقوام و آشنایان، شنیدن صدای ناله افراد زیر آوار، از دست دادن اموال و دارائی ها و بسیاری موارد دیگر، مواجه شوند.

گاهی فشار های روحی و روانی این موارد آن قدر غیر قابل تحمل می شود که می تواند فرد را از پای در بیاورد و یا واکنش های عصبی مختلفی برای او به همراه داشته باشد که او را از ادامه زندگی سالم محروم سازد برخی از این واکنش ها عبارت است از:

-  خشم

-  غم و اندوه

-  سرخوردگی

-  ناامیدی

-  اضطراب

-  ترس

-  پرخاشگری

-  توهم

-  مشکلات خواب

-  افکار مزاحم

-  هذیان

از اولین و مهمترین امدادها پس از هر حادثه ای، رساندن به موقع کمک های بهداشتی به افراد آسیب دیده برای کاهش درد های جسمی و روحی آن ها است.

خوشبختانه در سال های اخیر اهمیت به واکنش های روانی بازماندگان بر همگان محرز شده است به همین منظور تیم هایی متشکل از یک روانپزشک، یک روانشناس و درصورت امکان یک مددکار اجتماعی به همراه گروه های امدادگر به محل های حادثه اعزام می شوند که به آنها تیم های حمایت روانی_اجتماعی گفته می شود.

وظیفه این تیم ها که تحت نظارت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هستند، غربالگری افراد آسیب دیده از نظر وجود علائم مختلف روحی و روانی، ارائه مشاوره به آنها به منظور کاهش فشارهای روانی، سازگار سازی آن ها با شرایط موجود و پیگیری حالت ها و واکنش های بعدی آن ها می باشد.

پس از وقوع بلایا علاوه بر این تیم ها، اشخاصی که در محل حضور دارند و حال روحی مناسب تری نسبت به سایرین دارند نیز می توانند با رعایت برخی نکات و اصول ضروری که در ادامه به آن ها اشاره می شود، در ایجاد آرامش، حفظ سلامت روان و کاهش استرس دیگر آسیب دیدگان موثر باشند.

 • برقراری ارتباط صحیح با آسیب دیدگان

ارتباط با آسیب دیدگان باید به گونه ای باشد که شخص احساس نکند مانند یک شیء با او برخورد می شود و همچنین این ارتباط نباید در حدی باشد که در فرد ایجاد وابستگی کند.

 • ارائه اطلاعات صحیح به افراد

هنگام وقوع حوادث اخبار ناگواری وجود دارد که مطمئنا برای هر فردی ناراحت کننده است؛ اما نباید این موضوع باعث شود که به افراد دورغ گفته شود، زیرا این امر علاوه بر این که غیراخلاقی است موجب می شود که اعتماد مردم کاهش پیدا کند و و نگرانی عمومی بیشتر شود.
 •
محروم نساختن افراد از دیدن جنازه عزیزانشان

درست است که دیدن جنازه عزیزان برای هر شخصی بسیار ناراحت کننده است اما این کار باعث می شود تا فرد داغدار واقعیت مرگ عزیزان خود را بهتر بپذیرد همچنین در این مواقع می توان علت فوت و چگونگی آن را برای شخص داغدار به صورت مناسب تری بیان کرد و اجازه داد تا او نیز درد های خود را بیان کند، گریه و زاری و شیون کند تا کمی از درد های او التیام بخشیده شود.

 • کمک گرفتن از باور های دینی برای آرامش بخشیدن به آن ها

 • تشویق بازماندگان به شرکت در مراسم تشییع جنازه و نماز میت

تشییع جنازه و نماز میت اگر گروهی و وسیع برگزار شود اثر روانی مثبت تری خواهد داشت.

 • مانع تجمع داغدیدگان نشویم

عزاداری گروهی یکی از روش هایی است که به آرامش روانی آسیب دیدگان کمک می کند.

 • شرکت دادن داغدیدگان در فعالیتهای اجتماعی و بازسازی

در کارهای اردوگاه یا محل اسکان موقت، بهتر است افراد منزوی و افسرده تر شرکت داده شوند البته این پیشنهاد ها باید به گونه ای نباشد که شخص احساس کند به زور وادار به انجام کاری شده است.

 • جدا نکردن کودکان از والدینشان

اگر مادر کودکی مجروح است، سعی شود کودک همراه او یا پدرش برای درمان اعزام شود. اگر کودک مجروح است، الزاما باید مادر یا پدر یا یکی از بستگان نزدیک او همراهش اعزام شود. همچنین اگر کودکی شیرخوار است و مادرش فوت کرده، ابتدا سعی شود شخصی را پیدا کرد که بتواند به او شیر بدهد. سپس کودک به شخصی از بستگان نزدیکش سپرده شود تا او را در آغوش بگیرد و نوازش کند.

 • فراهم سازی امکانات بازی و سرگرمی برای کودکان

بازی باعث انحراف توجه کودک از استرس می شود. هرچه وسایل بازی زودتر در اختیار کودکان قرار بگیرد بهتر است. همچنین نقاشی کردن کودکان علاوه بر کمک به تخلیه هیجانی و تسکین روانی می تواند نشان دهنده مکنونات ذهنی آن ها نیز باشد.

 • مواردی که به سرعت باید به تیم های حمایت روانی_اجتماعی اطلاع داده شود

  -درصورتی که فردی به علت فشار روانی به مواد مخدر پناه آورده باشد باید از این کار منع شود و سپس به تیم حمایت روانی _ اجتماعی معرفی شود.

 - درصورتی که علایم اختلالات روانی در افراد مشاهده شود در حدی که امکان دارد باعث آسیب به خود یا دیگران شوند یا نتواند اعمال روزمره طبیعی را انجام دهند حتما باید آسیب دیده را به تیم حمایت روانی_اجتماعی معرفی کنیم.

 

پایگاه اطلاع رسانی حوزه نمایندگی ولی فقیه در جمعیت هلال احمر

 

4/29/2019 7:31:12 AM
آخرین اخبار