S
Header
کد خبر : 63062
به مناسبت هفته پژوهش

پژوهش، تلاش برای گسترش فعالیت های علمی و کاربرد آن در بهبود روند زندگی

سرویس اخبار
رفاه عمومی، استقلال، دست یابی به توسعه و بسیاری از مسائل اساسی دیگر در هر جامعه به پیش زمینه ای نیازمند است که در واقع اندیشیدن، نوآوری، ایجاد شرایطی جدید و خلق یک فعالیت و حرکتی نو، مهمترین نیاز هر جامعه برای دستیابی به این مهم است. البته باید در نظر داشت یکی از مهم ترین راه های رسیدن به خودکفایی نیز تأکید بر پژوهش و تشویق پژوهشگران به فعالیت های پژوهشی مورد نیاز جامعه است.
دوشنبه 26 آذر 1397 ساعت 14:24
حوزه نمایندگی ولی فقیه در هلال احمر
پژوهش، تلاش برای گسترش فعالیت های علمی و کاربرد آن در بهبود روند زندگی رفاه عمومی، استقلال، دست یابی به توسعه و بسیاری از مسائل اساسی دیگر در هر جامعه به پیش زمینه ای نیازمند است که در واقع اندیشیدن، نوآوری، ایجاد شرایطی جدید و خلق یک فعالیت و حرکتی نو، مهمترین نیاز هر جامعه برای دستیابی به این مهم است. البته باید در نظر داشت یکی از مهم ترین راه های رسیدن به خودکفایی نیز تأکید بر پژوهش و تشویق پژوهشگران به فعالیت های پژوهشی مورد نیاز جامعه است. http://Media.nvhelal.ir//Image/2018/12/201812102082914939_Thum.jpg پژوهش،,تلاش,برای,گسترش,فعالیت,های,علمی,و,کاربرد,آن,در,بهبود,روند,زندگی nvhelal

در تقویم کشور عزیزمان ایران، پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، بیست و پنجم آذرماه هر سال از سوی «شورای فرهنگ عمومی کشور» روز پژوهش نام‌گذاری شده است تا عاملی برای گسترش و ترویج فرهنگ پژوهش در جامعه محسوب شود.

همچنین هفته ی چهارم آذرماه هر سال، از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیز به نام هفتة پژوهش نام‌گذاری شده است.
در ابتدا لازم است تا تعریفی جامع از پژوهش را مرور کنیم:

"پژوهش" در واقع مجموعه ای از تلاش ها و حرکت های جدید و نو، خلاقانه، برنامه ریزی شده و با نظامی مشخص است که اساسا به منظور گسترش شناخت فرآیند های علمی و نقش آن در بهبود زندگی بشر صورت می گیرد و شامل روندی هدفمند، با برنامه، منطقی و معقول است که هدف آن کشف روابط بین پدیده ها است.

به بیانی ساده در مواجهه با مسائلی پیچیده و دشوار، مطالعه آگاهانه، برنامه‌ریزی شده و روشمند به قصد برطرف کردن ابهامات موجود در آن مسأله را پژوهش می گویند.

منابع و مستندات لازم برای شکل گیری یک پژوهش موفق و قابل اعتماد، اساسا یا از طریق مطالعه منابع اطلاعاتی موجود حاصل می شود یا براساس تحقیقاتی که خود انجام می دهیم به دست می آید.

بدیهی است زمانی تولید اطلاعات و دانش های جدید و تازه از یک فعالیت پژوهشی به وجود می آید که منابع ما نه از نتایج پژوهش های قبلی که مبتنی بر مشاهدات و تحلیل های جاری باشد.

ایمان به نوآوری و خلاقیت، اعتماد به نفس قوی و داشتن انگیزه مناسب برای ایده پردازی، ذهن پویا و نگاهی موشکافانه به اطراف از ویژگی های یک پژوهش گر موفق است.

یکی از نکاتی که پژوهش گر موفق برای انجام درست و موفقیت آمیز پژوهش خود به آن دقت دارد، توجه به اهمیت کار گروهی در پروژه های پژوهشی است. او برای انجام موفقیت آمیز پژوهش خود، از روش های علمی و پذیرفته شده و همچنین همکاری با سایر پژوهشگران، کمک می گیرد و در نهایت نتایج یافته های خود را به نحو موثرتری نشر می دهد.

باید گفت که کشف حقیقت و افزایش آگاهی، هدف نهایی یک پژوهش موفق است که رسیدن به این هدف نهایی مستلزم نظم و مستمر بودن مجموعه فعالیت ها می باشد.

می توان گفت پژوهشی موثرتر واقع می شود که با هر روش و قالبی که انجام شود، همواره از مجموعه دستورالعمل های منطقی و نظام یافته تبعیت کند.

یک پژوهش موثر و نظام مند از مراحل مشخصی پیروی می کند:

مرحله اول : به عنوان گام اول در یک پژوهش، همواره پرسش هایی وجود دارد که ذهن پژوهش گر را به خود مشغول می کند و در سپس یافتن پاسخ برای این پرسش ها سبب ایجاد تلاش برای آغاز یک پژوهش می شود.

مرحله دوم: این مرحله که به آن مرور پیشینه پژوهش نیز می گویند مرحله ای است که پژوهشگر به بررسی و جستجوی دقیق در منابع علمی مرتبط با موضوع خود می پردازد تا به تصویر روشن تری در آن زمینه دست یابد.

مرحله سوم: این مرحله مجموعه ای از فعالیت هایی است که در طی آن پژوهش گر به جمع آوری داده ها و اطلاعات پیرامون موضوع مورد پژوهش خود می پردازد و در آینده می تواند با استناد به آن ها به تحلیل و تفسیر درستی برای پاسخ به پرسش اولیه خود دست یابد.

مرحله چهارم: در این مرحله پژوهش گر باید یک مقایسه و توصیف مناسب از نتایج به دست آمده فراهم کند که این امر مستلزم سازمان دهی وخلاصه سازی داده ها و مشاهدات بر مبنای علوم آماری است.

مرحله پنجم: در آخرین گام پژوهشگر می تواند پاسخی برای پرسش اولیه خود بر اساس تفسیر روشنی از یافته های مراحل قبل بیابد و سپس نتایج نهایی حاصل از پژوهش خود را به صورت الکترونیکی یا چاپی، مختصر یا مفصل در مجلات علمی منتشر سازد و یا در همایش ها و رسانه های گروهی ارائه کند و مبنایی برای کار سایر پژهشگران در آینده باشد.

صبر و بردباری؛ دو عنصر اثر بخش به یک پژوهش

صبر و بردباری در انجام هر یک از مراحل گفته شده دو عنصر مهم برای اثر بخشی به یک پژوهش است این چنین پژوهشی که در آن نقاط ضعف و قدرت یک محصول یا موضوع به طور کامل بررسی شده می تواند مبنایی برای کار یک سازمان یا نهاد قرار گیرد.

یکی از محور های مهم در ارتباط با توسعه و پیشرفت یک جامعه، نوع و سطح فعالیت های پژوهشی آن جامعه است. موفقیت زمانی در تمام فعالیت های مربوط به توسعه صنایع، کشاورزی، خدمات و غیره حاصل می شود که به نحوی موثر به گسترش فعالیت های پژوهشی پرداخته شود. در واقع پژوهش یکی از شاخص های مهم در پیشرفت علوم در اعصار مختلف تاریخ شناخته شده است که حاصل تلاش افرادی است که همواره در پی یافتن پاسخی برای پرسش هایشان، رویکردی پژوهشی را دنبال کرده اند.

40055912/17/2018 2:23:44 PMhttp://Media.nvhelal.ir//Image/2018/12/201812109788823389_Thum.jpg

 

12/17/2018 2:24:42 PM
آخرین اخبار