S
Header
fa

دعا در روایت معصومین (ع)

دعا یعنی راز و نیاز و مناجات با پروردگار و مدد خواستن از خدا در حل مشکلات و برآورده شدن حاجات. دعا کردن یکی از بهترین اعمالی است که در قرآن و روایات اهل بیت(ع) به آن بسیار سفارش شده است. در این یادداشت دعا در کلام وحی و روایت معصومین به شکل اجمالی مرور شده است.7/16/2017 8:17:43 AM7/16/2017 8:17:40 AMحوزه نمایندگی ولی فقیه در هلال احمر400600http://Media.nvhelal.ir/Image/2017/07/201707105106564247_Thum.jpg nvhelal
کد خبر : 62581
سلاح انبیاء

دعا در روایت معصومین (ع)

سرویس اخبار
دعا یعنی راز و نیاز و مناجات با پروردگار و مدد خواستن از خدا در حل مشکلات و برآورده شدن حاجات. دعا کردن یکی از بهترین اعمالی است که در قرآن و روایات اهل بیت(ع) به آن بسیار سفارش شده است. در این یادداشت دعا در کلام وحی و روایت معصومین به شکل اجمالی مرور شده است.
یکشنبه 25 تیر 1396 ساعت 08:17
حوزه نمایندگی ولی فقیه در هلال احمر
دعا در روایت معصومین (ع) دعا یعنی راز و نیاز و مناجات با پروردگار و مدد خواستن از خدا در حل مشکلات و برآورده شدن حاجات. دعا کردن یکی از بهترین اعمالی است که در قرآن و روایات اهل بیت(ع) به آن بسیار سفارش شده است. در این یادداشت دعا در کلام وحی و روایت معصومین به شکل اجمالی مرور شده است. http://Media.nvhelal.ir//Image/2017/07/201707105106564247_Thum.jpg دعا,در,روایت,معصومین,(ع) nvhelal

آیات دعا

آیاتی که در آن ها به مساله دعا اشاره شده است:

برای خدا نامهای نیک است پس او را به وسیله آنها بخوانید و دعا کنید.(سوره اعراف/آیه 80)

مرا بخوانید و درخواست کنید تا اجابت نمائیم.(سوره غافر/آیه 60)

ای پیامبر نباید افرادی را که هر صبحگاه و شبانگاه خدا را می خوانند از پیش خود برانی.(سوره انعام/آیه 53)

ای رسول من بگو: اگر به سوی خدا متوجه نشوید و دعا نکنید پروردگارم به شما اعتنا نخواهد کرد.(سوره فرقان/آیه 77)

روایت امام زمان (ع)

زمانی که ما در آن به سر می‌بریم زمان تاریکی عصر غیبت حضرت ولی‌عصر(ارواحناه فداء) است و طبعا ما باید از تاریکی به سمت نور و روشنایی که همان معرفت و محبت امام زمان (عج) است حرکت کنیم . یکی از مهم‌ترین رموز رهایی از زمان غیبت و رسیدن به زمان نورانی آن حضرت دعا کردن است . خود امام زمان(عج) نیز بارها پیام داده اند که :«ای شیعیان یک دل و یک صدا و یکپارچه شوید و برای امر فرج دعا کنید و با پاک کردن خود از رذایل اخلاقی و تزکیه نفس آماده ظهور و دیدار ما شوید...» همان طور که خداوند نیز در قرآن کریم در سوره شمس یازده بار قسم می‌خورد که خود را پاک کنید و فقط کسانی که خود را پاک کنند رستگارند، و قطعا در حال پاکی روح دعاها زودتر به اجابت می‌رسد، لذا مهم‌ترین راه یاری امام زمان(عج) پاک کردن روح از زشتی‌ها و صفات رذیله و رعایت تقوی و دعا برای ظهور آن حضرت است.

روایت ائمه(ع)

روایات فراوانی پیرامون دعا و ارزش آن نقل شده است، به عنوان نمونه چند مورد مرور می شود:

حضرت امام صادق(ع) فرمودند: دعا همان عبادتی است که خداوند درباره اش فرموده است: همانا کسانی که از عبادت و پرستش من تکبر کنند به زودی با ذلت و خواری وارد جهنم خواهند گشت، پس فرمود: دعا کن و خدا را بخوان و این طور مگو که کارها بر حسب تقدیر الهی انجام خواهد شد(و دیگر نیازی به دعا نیست).

 حضرت امام صادق(ع) همچنین می فرمایند: هنگامی که بنده مؤمن خدا دعا کند خداوند عزّوجلّ به فرشتگان می گوید: با اینکه دعای این بنده مستجاب است ولی حاجتش را دیرتر برآوردید، چون من دوست دارم صدایش را بشنوم.

حضرت امام رضا(ع) به اصحاب خود فرمودند: بر شما باد به سلاح انبیاء(ع) گفتند: سلاح انبیاء چیست؟ فرمود: دعا.

حضرت امام موسی کاظم(ع) فرمودند: از برای هر مرض دوا و دعا نیست. هر گاه خدای تعالی به ذهن بیمار رساند که دعا کند، در واقع به شفای او اذن داده است.

فواید دعا در کلام معصومین(ع)

حضرت امام صادق(ع) می فرمایند: هرگاه بنده مؤمنی برای حاجاتش و خدای خود را خوانده و دعا می کند، خداوند عزّوجلّ به فرشتگان می فرماید: حاجت او را دیرتر برآورید، چون مشتاق شنیدن صدای دعای او هستم و در روز قیامت خدای عزّوجلّ به آن بنده خواهد گفت: بنده من دعا کردی و من برآوردن حاجت تو را مدتی به تأخیر انداختم و ثواب صبر تو در دیر برآوردن حاجتت الان چنین و چنان خواهد بود.

حضرت امام علی(ع) هم می فرمایند: دعا، سپر مؤمن در مقابل بلاهاست و اگر درب خانه ای را زیاد بکوبی عاقبت به رؤیت باز می شود. خداوند دوست دارد بندگانش از او درخواست کنند و در روز قیامت به دعای آن مانند عملهای دیگرشان پاداش خواهد داد.

چگونه دعا کردن

شخصی به پیامبر اکرم(ص) عرض کرد: دوست دارم دعایم مستجاب شود. حضرت فرمود: خوراک خود را پاک کن و سعی کن حرام وارد شکمت نشود. امام صادق(ع) فرمود: هنگام دعا قلب خود را متوجه خداگردان و چنان گمان داشته باش که خواسته ات در آستانه در، حاضر و آماده است.

وقت مناسب دعا کردن

پیامبر اکرم(ص) فرمود :بهترین وقت دعا سحرگاهان است.امام صادق(ع) نیز در این باره فرموده است: بر شما باد به دعا کردن بعد از نمازها زیرا چنین دعایی مستجاب است.

شرایط دعا کردن

اعتراف به گناهان در پیشگاه خدای مهربان ،  شکر نعمتها، صلوات بر محمد و آل محمد در قبل و بعد از دعا، دعا کردن و حاجت خواستن با کمال تضرع و خشوع و امیدواری

اگر دعا مستجاب شد مواظب باشید

اول: آنکه عُجب نکنی و نگویی پس معلوم می شود من آدم خوبی هستم که دعایم مستجاب شد زیرا عُجب و خودپسندی بعث فساد عمل و غلبه شیطان است.دوم: شکر و حمد خدا نمایی که خدا بر تو تفضل کرد و دعایت را مستجاب نمود و حتی مستحب است دو رکعت نماز شکر بجا آوری.سوم: همین که دعای تو مستجاب شد ترک دعا نکنی و باز در خانه خدا بروی تا بیگانه نشوی و در وقت حاجتهای بعدی آشنا باشی.

اگر دعا مستجاب نشد هم مواظب باشید

اول: آنکه از رحمت خدا مأیوس نشوی، زیرا به اجابت نرسیدن دعا ممکن است به سبب گناهان تو باشد که مانع اجابت است، پس با توبه و پاکی در صدد رفع آن موانع باش.دوم: ترک دعا نکن. سوم: راضی باش به تقدیر الهی تا همان رضای تو باعث اجابت دعایت گردد.حضرت امام حسین(ع) می فرماید: کسی که به جز رضا و خشنودی به قضاء الهی در قلب او چیزی خطور نکند، من ضامنم که اگر دعا کند خداوند دعایش را مستجاب می نماید.

ثمره دعا

حالت اول: آنکه صلاح بنده در آن است و به او می رسد و مشروط به دعا نیست که در این صورت اگر دعا کند ثمره دعا تقرب بنده است به خدا.

حالت دوم: آنکه صلاح بنده در آن است و به او می رسد و مشروط به دعا نیست که در این صورت اگر دعا کند ثمره دعا تقرب بنده است به خدا.

حالت سوم: آنکه صلاح بنده در آن هست و رسیدن به آن مشروط به دعا کردن است که در این حالت صورت ثمره دعا دو چیز است یکی رسیدن به مطلوب و دیگری تقرب به خدا.

حالت چهارم: آنکه صلاح بنده در آن نیست و به آن نمی رسد چه دعا بکند، چه نکند و در این صورت ثمره دعا دو چیز است: یکی تقرب به خدا، دوم عوض آن که در دنیا از او منع شده در آخرت بیشتر از آن به او عطا می شود.

حجت الاسلام محسن ادیب بهروز

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی

 

7/16/2017 8:17:43 AM