S
Header
fa

سخنی در تخریب بارگاه بقیع

در صدر اسلام به دستور رسول خدا (ص)، بقیع به عنوان اولین مدفن و مزار برای دفن مسلمین در نظر گرفته شد و در آن زمان به دلیل وجود درختان غرقد آن محل را بقیع الغرقد نامیدند که بعدها به جنه البقیع معروف شد. اسعد بن زراره به عنوان اولین نفر از انصار و عثمان بن مظعون از مهاجرین نخست افرادی بودند که پیکرشان در بقیع آرام گرفت.7/3/2017 1:14:35 PM7/3/2017 1:14:32 PMحوزه نمایندگی ولی فقیه در هلال احمر400600http://Media.nvhelal.ir/Image/2017/07/201707109957862879_Thum.jpg nvhelal
کد خبر : 62570
تفکر ویرانگری

سخنی در تخریب بارگاه بقیع

سرویس اخبار
در صدر اسلام به دستور رسول خدا (ص)، بقیع به عنوان اولین مدفن و مزار برای دفن مسلمین در نظر گرفته شد و در آن زمان به دلیل وجود درختان غرقد آن محل را بقیع الغرقد نامیدند که بعدها به جنه البقیع معروف شد. اسعد بن زراره به عنوان اولین نفر از انصار و عثمان بن مظعون از مهاجرین نخست افرادی بودند که پیکرشان در بقیع آرام گرفت.
دوشنبه 12 تیر 1396 ساعت 13:14
حوزه نمایندگی ولی فقیه در هلال احمر
سخنی در تخریب بارگاه بقیع در صدر اسلام به دستور رسول خدا (ص)، بقیع به عنوان اولین مدفن و مزار برای دفن مسلمین در نظر گرفته شد و در آن زمان به دلیل وجود درختان غرقد آن محل را بقیع الغرقد نامیدند که بعدها به جنه البقیع معروف شد. اسعد بن زراره به عنوان اولین نفر از انصار و عثمان بن مظعون از مهاجرین نخست افرادی بودند که پیکرشان در بقیع آرام گرفت. http://Media.nvhelal.ir//Image/2017/07/201707109957862879_Thum.jpg سخنی,در,تخریب,بارگاه,بقیع nvhelal

استقبال عموم زمانی به دفن امواتشان در بقیع شدت گرفت که پیامبر فرزندش ابراهیم را در بقیع و در کنار عثمان بن مظعون به خاک سپرد.

در فضیلت بقیع می گویند که پیامبر با حضور در آن به مردگان سلام می کرد و درود می فرستاد و می فرمود ما هم در آینده به شما ملحق خواهیم شد.

اما در سمت غربی و منتهی الیه بقیع مدفن چهار امام همام(علیهم السلام) یعنی امام مجتبی، امام سجاد، امام باقر و امام صادق (علیهم السلام) و در کنار و به فاصله نزدیک به هم قرار دارند که قبر عباس عموی پیامبر و فاطمه بنت اسد در همان حوالی است و مدفن شریفی که به شهادت مورخان از قرن پنجم دارای مضجعی با شکوه هشت ضلعی با قبه های هندسی وظرافت های معماری اسلامی ، محراب ، خادم ، زیارت خوان و متولی پذیرایی دوستداران و شیفتگان اهل بیت علیهم السلام بود بارگاهی که تا ٨٠٠ سال گلدسته هایش زیبایی آسمان و زمین بود.

 اما آنچه نگارنده در پی آن است که چه انگیزه ای موجب تخریب بارگاه بقیع شده است.

مسلما شوم ترین آفات دین بروز و ظهور کج اندیشی و بدفهمی در عرصه تصمیم سازی های کلان است که با تاسف در ادیان ابراهیمی خصوصا در دین مبین اسلام منشاء فجایع ، آثار مخرب و غیر قابل جبرانی بودند و هنوز هم بقایایی از آنها در گوشه و کنار باقی است و گروههایی با آموزه های تاریک اندیشی و تحجرگرایانه از صدر اسلام تا کنون، هزینه هایی سنگینی را بر اسلام وارد کردند از خوارج در زمان امیر المومنین(ع) گرفته تا گروه های تکفیری که در زمان حاضر به بدترین نوع دست به جنایت می زنند.

در بازخوانی شالوده این عقاید سیاه در قرن هشتم هجری قمری به فردی به نام ابن تیمیه مواجه می شویم که به نشر آرای خوارج می پردازد و مخالف با مسلمات اسلام و فتاوای صریح علمای اسلام بوده و هست و کار را به جایی کشاند که علما و بزرگان مصر ، شام و بغداد به نقد افکار و نظرات او پرداختند تا اینکه ابن تیمیه در سال ٧٢٨ه ق در زندان دمشق از دنیا رفت.

اما در قرن ١١ ه ق در نجد حجاز فردی به نام محمد بن عبد الوهاب بعد از٤قرن با رویکرد ترویج و تبلیغ نظرات ابن تیمیه شروع به فعالیت نمود و در بررسی آرائ محمد ابن عبدالوهاب به عنوان بنیان گذار فرقه وهابیت هرگونه توسل ، تمسک و تبرک به ساحت پیامبران و اهل بیت(علیهم السلام) حرام و شرک تلقی می شد.

علامه عاملی درباره عقاید وهابیت می گوید: وهابیان معتقدند مسلمین پس از ایمان به کفر کشیده شدند و پس از توحید به شرک گراییدند زیرا با زیارت و تبرک به انبیاء و صالحین به بدعت در دین روی آوردند و بر همین اساس جنگ و ریختن خون آنان حلال است.

لذا وهابیت با همین بینش نادرست و سیاه به هر شهر و دیاری می رفتند و قبل از هر چیز به تخریب مشاهد ، قبور و بقاع متبرکه می پرداختند. آنان در سال ١٢١٦ه ق به فرماندهی امیر سعود با لشکر زیادی به شهر کربلا حمله کردند و هزاران زایر واهالی شهر را به خاک و خون کشاندند و خزانه حرم ابی عبدالله را تخریب کردند و تمامی تزیینات و جواهرات را به یغما بردند و وقتی در ادامه جنگ و غارتشان در سال ١٣٤٤وارد مکه شدند، قبور جد ، عمو و همسر پیامبر را نیز از بین بردند و در رمضان همان سال یعنی تقریبا صدسال پیش وارد مدینه شدند و بعد از مدتی در هشتم شوال همان سال بارگاه و مضجع شریف اهل بیت را با خاک یکسان کردند که اعتراضات گسترده ای در پی داشت و سند قاطعی از جنایت برآمده از عقاید متحجرانه خویش را برجای نهادند که متاسفانه هنوز آن افکار در قالب گروه های افراطی ،تکفیری و تروریستی و با حمایت های مالی سلطه طلبان و توطئه گران دست خود را به خون مردم بیگناه آلوده می کنند.

بی تردید روزی خواهد رسید که دنیا دشمنان اصلی اسلام ناب را خواهد شناخت و حساب این مزدوران و متحجرین را از اسلام راستین جدا می نماید.

سید طه موسوی

رئیس دفتر نمایندگی ولی فقیه در موسسه علمی – کاربردی هلال احمر

 

7/3/2017 1:14:35 PM