S
Header
کد خبر : 62279
به مناسبت سالروز وفات حضرت معصومه (س)

در سوگ بانوی کرامت

سرویس اخبار
اول ذی القعده 173در مدینه منوره خداوند دختری را به امام موسی بن جعفر (ع) عنایت فرمود که 25سال از برادرش امام علی بن موسی الرضا(ع) کوچک تر بود و به سنت امامان معصوم (علیهم السلام) در نامگذاری دختران، او را فاطمه نام نهادند.
یکشنبه 19 دی 1395 ساعت 19:34
حوزه نمایندگی ولی فقیه در هلال احمر
در سوگ بانوی کرامت اول ذی القعده 173در مدینه منوره خداوند دختری را به امام موسی بن جعفر (ع) عنایت فرمود که 25سال از برادرش امام علی بن موسی الرضا(ع) کوچک تر بود و به سنت امامان معصوم (علیهم السلام) در نامگذاری دختران، او را فاطمه نام نهادند. http://Media.nvhelal.ir//Image/2017/01/201701103299489884_Thum.jpg در,سوگ,بانوی,کرامت nvhelal

ایشان دارای القابی مانند طاهره، حمیده، نقیه و رضیه بود اما به اخت الرضا(ع) و معصومه(س) بیشتر نامیده می شدند.

در فضیلت بانوی اول و کرامت ایشان همین بس که دختر بلافصل امام موسی بن جعفر (ع) و خواهر امام رضا(ع) و عمه امام جواد(ع) هستند.

امام صادق (ع) که بشارت تولد ایشان را داده بودند در ارزش والای حضرت معصومه(س) میفرمایند: بارگاه دخترم فاطمه معصومه (س) در قم خانه و حرم ما اهل بیت(علیهم السلام) است و امام جواد(ع) هم در ثواب زیارت عمه خود فرمود: هرکس عمه ام را در قم زیارت کند اهل بهشت است. البته روشن است که ثمره زیارت با توجه و حضور قلب از کریمه اهل بیت(علیهم السلام) با بهای بهشت با توجه به مقام و کرامات ایشان در نزد خداوند قابل تردید نیست و به واسطه همین کرامات و مقام بلند معنوی میلیون ها شیفته و دلباخته به خاندان عصمت وطهارت در زیارت نامه حضرت،ایشان را خطاب می کنند که"یا فاطمه اشفعی لی فی الجنه و ان لک عند الله شانا من الشان" ای فاطمه معصومه (س)، شما مقام ویژه ای نزد خدا داری لذا از خداوند برای ما بهشت طلب بفرما.

البته بزرگان دین و مراجع در توسل به فاطمه معصومه(ع) اعتقاد راسخ داشتند که به عنوان نمونه مرحوم صدرالدین شیرازی معروف به ملاصدرا بنیان گذار حکمت متعالیه و فیلسوف شهیر در این زمینه می فرماید: هر گاه در تالیف کتاب اسفار اربعه دچار شبهه ای می شدم کنار قبر آن بانو حضور می یافتم و از ایشان استمداد می نمودم و شبهه فلسفی من برطرف می شد و یا مرحوم علامه طباطبایی(ره) صاحب تفسیر ارزشمند المیزان فرمودند : در ایام ماه مبارک رمضان افطارم را با اظهار ارادت به بارگاه ملکوتی آستان حضرت معصومه(س) افطار می کردم.

این ها نمونه هایی از ابراز ارادت بزرگان است که غامض ترین گره های علم و دانش را به مدد توجه فاطمه معصومه(س) باز می نمودند و به برکت وجود این بانوی کرامت حلقه های دانش آل محمد (ص) در شهر قم در حال تعلیم ، فراگیری و نشر اسلام هستند.

اما در سال 138 و اندکی پس از شهادت موسی بن جعفر(ع)،  دختر خردسال ایشان طی نامه ای که از برادرش امام رضا (ع) دریافت می نمایند به سوی مرو اقامتگاه اجباری برادرش حرکت می نمایند.

مسافر امیدوار خراسان در مسیر که برادران و همراهان حضرت ایشان را مشایعت می کردند، در شهر ساوه مورد حمله و آسیب دشمنان اهل بیت(ع) قرار گرفتند که موجب شهادت تعدادی از عزیزان گردید و نهایتا وجود مبارک ایشان که بسیار آزرده شده بود به قم رفتند.

زمانی که خبر حضور دختر موسی بن جعفر(ع) به قم رسید همه شیعیان به رهبری موسی بن خزرج اشعری به استقبال ایشان رفتند و با عزت و عظمت در 23 ربیع سال 201 ه ایشان را در منزل موسی بن خزرج میهمان نمودند و بزرگترین افتخار تاریخ قم با میزبانی با شکوه از دختر موسی بن جعفر(ع) و خواهر امام رضا(ع) رقم خورد.

فاطمه معصومه(س) در عبادت گاه بیت النور که بعدها به مدرسه ستیه یا مدرسه خانم معروف شد مشغول به راز نیاز می شد اما درد ، رنج و آسیب ها به حدی بود که در روز دهم ربیع الثانی و فقط هفده روز پس از اقامت در شهر قم مسافر مقصد مرو به آرزوی دیدن برادر نایل نگردید و مثل مادرش فاطمه زهرا(س) در جوانی با ظلم دشمنان اسلام و شیعه سر بر دیده تراب نهاد و بارگاه ملکوتی حضرت معصومه(س) در قم مانند نگینی در بین جان های میلیون ها عاشق می درخشد و به لطف و برکت این حضور، هزاران شیفته علوم ال محمد و فقه مذهب جعفری هر روز برای علم اموزی ، شناخت و نشر دین اسلام و مذهب شیعه به درس ، بحث و تحقیق در این شهر نورانی می پردازند.

وفات فاطمه معصومه(س) تسلیت باد

 

سید طه موسوی 

مسئول دفتر نمایندگی هلال احمر در دانشگاه علمی و کاربردی هلال احمر

 

 

1/8/2017 7:34:08 PM
آخرین اخبار